lata 90 buty

Fenomen sneakerów lat 90

Lata 90 były dość przełomową dekadą jeśli chodzi o wprowadzone wtedy na rynek modele sneakerów oraz szaleństwo, które zapanowało na ich punkcie. Był to okres, kiedy tego typu buty pod wpływem rozwijających się subkultur młodzieżowych, szturmem zdobywały ulice miast. Fani różnych gatunków muzycznych kreowali swój własny styl. Młodzi gniewni wychodzili na ulice, chcąc mieć własny głos, a rap i hip hop stały się sposobem na wyrażenia emocji, złości i buntu. Nowe nurty miały niemały wpływ na modę lat 90. Producenci, którzy w tamtym czasie mieli już ugruntowaną pozycję na rynku, zaczęli inspirować się przemianami zachodzącymi w młodym społeczeństwie. Powstały wtedy modele butów, które funkcjonują do dziś, tj.: Nike Air Trainer SC, Nike Air Trainer SC II, New Balance M998, Nike SB Dunk, Jordan Retro 6, Vans Half Cab, Reebok Omni Pump, Air Jordan VI, Asics Gel Lyte III, Nike Air Flight Huarache, New Balance 1500, and the Air Jordan IV.

Nike Air Trainer SC & Nike Air Trainer SC II

Nike powołało do życia Nike Air Trainer S.C w roku 1990 – model, który dał początek całej linii butów. Niedługo później, bo już w roku 1991 powstał Air Trainer SC II, była to wersja dla mężczyzn, którzy oczekiwali połącznia klasycznej linii oraz stabilizacji. W zamyśle buty te były przystosowane do potrzeb biegaczy i ludzi ćwiczących na siłowni, w wyniku czego sięgały za kostkę, by efektywniej ją podtrzymywać. Cholewka składała się ze skóry, nie sposób również nie wspomnieć, charakterystycznych pasków na rzepy, które miały zapewnić jeszcze lepsze dopasowanie do stopy. W podeszwie wprowadzono, znaną już wtedy poduszkę powietrzną MAX AIR – dziś jedną z lepiej rozpoznawalnych technologii Nike.

New Balance M998

Model ten światło dzienne ujrzał w roku 1993. Oryginalnie zaprojektowany dla nieco większych gabarytowo biegaczy, prawie od razu zdobył akceptacje ulicy, dzięki prostemu designowi. 998 łączy w sobie najlepsze cechy, przez zespolenie nowych technologii i vintage projektu.

Kultowy Air Jordan V

Słynna linia sneakerów sygnowanych imieniem legendy koszykówki i ikony lat 90 – Michaela Jordana. Nike Air Jordan funkcjonuje od roku 1991. Prócz promującej je twarzy sportowca, buty te wyróżniały się też swoim designem. Niektóre ich elementy zostały zaimplementowane z poprzedniego modelu – Air Jordan IV, jednak projekt został znacznie zmieniony. Z bardziej charakterystycznych elementów, dodano odblaskowy język, półprzeźroczystą, gumową podeszwę, która wyglądała modnie lecz po czasie okazywała się być mało praktyczna. W projekcie ukryto inspirację amerykańskimi siłami powietrznymi z czasów II Wojny Światowej.

Sneakery w muzyce

 W latach 90 buty sportowe często były inspiracją dla świata muzyki i filmu. Powstawały piosenki takie jak: „Sneakers” grupy Raekwons (1999 r.), Mack 10 śpiewał o butach Converse w utworze “My Chucks”. To tylko dwa przykłady, ale przeglądając dyskografię dekady często natrafia się na odniesienia do słynnych marek, które stały się nieodłącznym symbolem tamtych czasów.

Lata 90 minęły pod znakiem szalonych wzorów i kolorów, a  sneakery, z wygodnych butów, zyskały miano obowiązkowego dodatku każdego dzieciaka, który chciał być cool.

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *