Jak prawidłowo dobrać rozmiar buta?

Jakiś czas temu znalazłaś swoją wymarzoną parę butów i pomimo usilnych starań nie jesteś w stanie o niej zapomnieć? Nowy sezon skłonił Cię do odświeżenia kolekcji obuwia i wzbogacenia jej o kolejny model? A może tym razem szukasz bucików dla swojej pociechy? W każdym z wymienionych przypadków z pewnością zastanawiasz się nad tym jaki rozmiar buta wybrać i to właśnie tutaj my przychodzimy Ci na ratunek.

Świat z pewnością byłby piękniejszy gdyby każdy słynny (i ten mniej znany) producent obuwia damskiego, męskiego i dziecięcego miał jedną i tą samą rozmiarówkę butów, jednak rzeczywistość maluje się w nieco innych kolorach. Nagminnie powtarzającą się sytuacją jest ta, gdy rozmiar sneakersów wybierany np. u brandu z logo Swoosh niewiele ma wspólnego z tym, który zazwyczaj wybieramy u równie znanego giganta z brandingiem w postaci trzech pasków.

Jedni uzupełniają swoją tabelę rozmiarów butów o połówki, inni z kolei oferują rozmiary zwiększone np. o 1/3, w efekcie czego znalezienie odpowiedniego rozmiaru butów okazuje się być nie lada wyzwaniem. Co więc robić, gdy rozmiar buta buzi wątpliwości? Przede wszystkim nie panikować, ponieważ może się okazać, że niedostępny, zazwyczaj wybierany rozmiar bynajmniej nie byłby tym właściwym…

Rozmiar buta – jak wybrać odpowiedni?

Zakupy obuwia online niewątpliwie mają swoje plusy – nie trzeba stać w ciągnących się w nieskończoność, weekendowych kolejkach, często można trafić na limitowane modele niedostępne w salonach stacjonarnych, a dodatkowo ilość rozmiarów zazwyczaj jest znacznie większa. Buszowanie po sklepach w ten sposób ma jednak pewną, zasadniczą wadę, a mianowicie… niemożliwe jest przymierzenie obuwia i upewnienie się czy dany rozmiar jest, aby na pewno właściwy. To właśnie wówczas warto skorzystać ze starych sprawdzonych sposobów, które niejednej już osobie pomogły rozwiązać dylemat jaki pojawił się, gdy skonfrontowała ona swoje używane już obuwie z rozmiarówką buta, która wygląda tak jakby ktoś przez przypadek wstawił do niej zupełnie inne wartości.

Jak więc zmierzyć rozmiar buta? Istnieje pewien skuteczny sposób, który pomaga rozwiązać tą kwestię, a do jego wypróbowania wystarczą Ci rzeczy, które z pewnością masz w swoim domu.

Mowa oczywiście o powszechnie znanej metodzie z wykorzystaniem kartki A4 i długopisu bądź też flamastra. Wystarczy, że położysz czystą kartkę na płaskiej powierzchni (np. podłodze), a następnie staniesz na niej jedną stopą ubraną w skarpetkę tak, aby nie wychodziła ona poza obręb papieru. Wyprostuj dokładnie palce (zwłaszcza jeżeli na co dzień zdarza Ci się je kurczyć w za małych butach), a następnie przy pomocy długopisu lub innego artykułu piśmienniczego obrysuj kształt stopy dookoła. Po wykonaniu tego kroku zdejmij stopę z kartki (uważając na to by jej nie zniszczyć) i dokonaj pomiaru długości stopy zaczynając od punktu A na środku pięty i kończąc na punkcie B, a więc najbardziej wysuniętym punkcie obok najdłuższego palca stopy. Do otrzymanej wartości dodaj 0,5-1 cm (w zależności od przeznaczenia oraz intensywności użytkowania butów jakie masz zamiar kupić), a otrzymany wynik porównaj z tabelą rozmiarów butów dostępną na oficjalnej stronie producenta bądź w sklepie online z butami.

Długość wkładki a rozmiar buta – jak dobrać rozmiary butów dziecięcych, męskich i damskich?

Przeglądając rozmiarówkę butów poszczególnych producentów z pewnością nie raz rzuci Ci się w oczy fakt, że zamieszczone przez brandy tabele wyróżniają dwie wartości – rozmiar buta oraz długość wkładki. To właśnie tutaj rodzi się pytanie, na którą kwestię należy zwrócić większą uwagę? Odpowiedź jest znacznie prostsza niż mogłoby Ci się to wydawać.

Pomiędzy długością wkładki a rozmiarem buta występuje bowiem istotna zależność, którą najlepiej jest przedstawić na przykładzie. Jeżeli po zmierzeniu długości stóp na kartce wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Twoja stopa ma długość 24,5 cm, to najprawdopodobniej najbardziej odpowiednie będą buty w rozmiarze 38. Kupowanie zbyt dużych lub też za małych butów może nie tylko skutecznie pogorszyć bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania obuwia, ale też doprowadzić do powstania bolesnych otarć i podrażnień skóry, które znacznie obniżą komfort chodzenia. Niezalecaną praktyką jest także kupowanie większego obuwia dla dzieci z myślą o tym, że stopy pociechy i tak przecież szybko urosną. Rozmiary butów dziecięcych należy dobrać do stanu obecnego, a nie przyszłości, gdyż może to wpłynąć nawet na nieprawidłowy rozwój stóp malucha.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *