Mistrzowskie buty, czyli w czym biegał Usain Bolt?

Jamajski lekkoatleta to postać, która zostawiła trwały ślad na kartach historii sportu. Wybitne osiągnięcia Usaina Bolta sprawiły, że został on okrzyknięty mianem najszybszego człowieka na świecie. Ceniony przez miliony fanów Jamajczyk jest znany nie tylko z sukcesów sportowych, ale również ze współpracy z marką Puma. W niniejszym tekście poznasz niektóre z owoców jednego z najważniejszych kontraktów firmy założonej przez Rudolfa Dasslera.

Puma Complete Theseus Usain Bolt 1

Buty, w których Usain Bolt pobił rekord świata w biegu na 100 metrów, pokonując wyznaczony odcinek w 9,58 sekundy. Wydarzenie miało miejsce podczas odbywających się w Berlinie w sierpniu 2009 roku Mistrzostw Świata. Buty mocno zyskały na popularności, gdy Jamajczyk podpisał historyczną parę, która trafiła do Croydon w Anglii, gdzie wszyscy fani lekkoatletyki mogli zobaczyć ją na własne oczy. Legendarne obuwie było wyceniane na kwotę 20 tysięcy funtów brytyjskich, jednak dziś przyjrzenie się im z bliska nie jest możliwe. W 2014 roku buty zostały skradzione z muzeum. Usain Bolt ubolewał nad tą stratą, co wyraził we wpisie na Twitterze. Śledztwem zajął się Scotland Yard, lecz po dzień dzisiejszy nie udało się znaleźć ani złodziei, ani butów. Sportowiec podpisał za to inną parę tego samego modelu, choć nowemu eksponatowi nie udało się osiągnąć tak imponującej wyceny jak buty skradzione w 2014 roku.

Puma IGNITE Dual

W 2016 roku w ramach jesienno-zimowej kolekcji marka Puma zaprezentowała zaawansowany technologicznie model IGNITE Dual. W kampanii reklamowej wziął udział oczywiście Usain Bolt, który bardzo polubił ten projekt, charakteryzujący się wyjątkową funkcjonalnością i designem wpisującym się w nowoczesne trendy. Buty były przeznaczone dla sportowców biegających na średnich i długich dystansach. Kluczowym rozwiązaniem miała być innowacyjna pianka IGNITE FOAM, którą zastosowano w najważniejszych obszarach konstrukcji, tj. pod piętą i w przedniej części podeszwy.

Co ciekawe, ten model trafił na rynek w dwóch oryginalnych wariantach – IGNITE Dual Disc oraz IGNITE Dual evoKnit. Pierwsza wersja była bardziej zaawansowana pod względem technologicznym, bowiem oferowała stosowany od kilku lat przez markę Puma system automatycznego sznurowania. Usain Bolt postawił właśnie na ten wariant, który zapewniał znakomite dopasowanie buta do stopy oraz wsparcie każdego kroku w różnych fazach ruchu.

Puma evoSPEED Discs

Kolejna zaawansowane buty biegowe, w których można było podziwiać Usaina Bolta. Jamajski lekkoatleta po raz pierwszy wystąpił w modelu Puma evoSPEED Discs na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie sięgnął po złoto. Najważniejszym elementem tego projektu była technologia DISC FIT, która umożliwiała wyjątkowo szybkie, łatwe i przede wszystkim skuteczne dopasowanie buta do kształtu i rozmiaru stopy. Ponadto niemieccy projektanci wykorzystali w tym modelu materiał CLARINO ROVENICA. Na ogólny komfort użytkowania wpływały też aerodynamiczna sylwetka i specjalne nacięcie w obszarze pięty. Podeszwę natomiast wyposażono w osiem kolców, dzięki czemu biegacz zyskiwał doskonałe wybicie oraz niezbędną przyczepność do podłoża.

Puma Autodisc

Jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów w historii marki Puma. W tym przypadku firma założona przez Rudolfa Dasslera rozpoczęła współpracę z Usainem Boltem już na etapie testów. Jmajczyk został zaproszony do przetestowania nowej technologii razem z innymi 49 testerami, w gronie których znaleźli się wybitni sportowcy. Puma postawiła tutaj na typowe dla swojej stylistyki wzornictwo w nowoczesnym wydaniu. Wszystko, co najważniejsze w tym modelu, kryło się w zastosowanych przez projektantów rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych. Największą zaletą Puma Autodisc jest system automatycznego sznurowania, którym można sterować przy pomocy aplikacji na smartfonie. Taki wynalazek to kluczowy moment nie tylko dla marki Puma, ale również dla całej branży obuwia sportowego.

fot. https://www.si.com/olympics/2016/07/14/usain-bolt-2016-rio-olympics

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *