Jak dbać o buty zimą?

Zimowe warunki pogodowe i nawierzchniowe są trudne nie tylko dla nas samych, ale też dla naszych butów. Śnieg, sól, częste opady deszczu, wszechobecna wilgoć – wszystko to może sprawiać, że nasze nowe, ukochane obuwie zimowe bardzo szybko ulegnie zniszczeniu! Jak temu zapobiec? Oczywiście wybierając odpowiednią pielęgnację! Podpowiadamy, jak dbać o buty zimą, by przedłużyć ich żywotność!

Jak dbać o buty zimą – zasady

Niezależnie od tego, czy na tegoroczny sezon zimowy wybrałeś buty ze skóry, nubuku czy zamszu, znajomość zasad dbania o nie sprawi, że będą wolniej się zużywać, a nawet staną się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Pielęgnację warto powtarzać regularnie, bo tylko wtedy przynosi oczekiwany skutek!

  1. Czyszczenie – najlepiej jak najszybciej

Widoczne zabrudzenia na butach wyglądają bardzo nieelegancko, jednak zimą trudno ich uniknąć, szczególnie, gdy na dworze plucha,  a podłoże staje się mokre i błotniste. Nieestetycznie prezentują się też zacieki z soli, których trudno się pozbyć. Dlatego warto trzymać się zasady: im szybciej zadziałasz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że brud wniknie w strukturę materiału! Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie niewielkiej paczuszki chusteczek nawilżonych, którymi bardzo szybko i dyskretnie przetrzesz buty po kontakcie ze śniegiem, błotem czy solą. Czyść je również w domu, najlepiej systematycznie, przy każdej potrzebie, przecierając wilgotną szmatką lub w przypadku butów z zamszu – szorując delikatnie szczoteczką. Dzięki temu zimowe buty zawsze będą wyglądać szykownie!

klik

  1. Suszenie – niebezpośrednio pod kaloryferem

Za długo przebywałeś na śniegu i obuwie przemokło? Sobie zafunduj rozgrzewającą herbatę, a butom porządne suszenie! Na początek jednak pozbądź się zabrudzeń – nie chcemy bowiem, by wniknęły w tworzywo. Następnie ustaw buty w suchym pomieszczeniu, jednak nie bezpośrednio pod kaloryferem! Zbyt wysoka temperatura może rzeczywiście szybko wysuszy buty, jednak prawdopodobnie również je zniekształci. Zasada ta dotyczy przede wszystkim butów z różnych gatunków skór! Skóry to materiał plastyczny, który pod wpływem gorącej temperatury staje się bardziej miękki i podatny na odkształcenia. Zatem suszymy buty w cieple, ale nie bezpośrednio po jego źródłem!

  1. Impregnacja to podstawa!

Dobra pielęgnacja obuwia w sezonie zimowym nie może obyć się bez impregnacji! Proces ten pozwala zabezpieczyć buty przed wchłanianiem wilgoci, czyni je bardziej odpornymi na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie – zwiększa ich trwałość! Impregnowane buty będą zużywać się wolniej niż te, o które w ten sposób nie dbamy. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni środek do impregnacji przeznaczony do określonego rodzaju tworzywa, a następnie stosować je na przykład raz w tygodniu, oczywiście na czyste buty!

klik

Zadbaj właściwie o swoje buty na zimę, a one z pewnością odwdzięczą Ci się świetną formą i zachowaniem swoich właściwości przez wiele sezonów. Zdecydowanie warto!

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *