Jak czyścić białe buty?

Białe buty powróciły do łask po całych dekadach przebywania w strefie kiczu. Na 2017 szykuje się kilka bardzo obiecujących premier sneakersów właśnie z bielą w tle. Będą białe NMD, białe Nike Cortez czy też New Balance Trail Buster. Nie zapominajmy też o tym, że znakomita większość butów sportowych opiera się na białej podeszwie, a modele takie jak ponadczasowe białe Conversy czy Superstary to hit o wielu lat. Pozostaje więc jedno pytanie – jak czyścić białe buty, by białe pozostało białe?

Piękne, kiedy nowe, ale czy tylko?

Największym problemem z białymi butami jest właśnie to, że najlepszy efekt dają wtedy, gdy są nowe. Musielibyśmy trzymać je w szafie i zakładać tylko przy idealnej pogodzie, ale nawet wtedy mogą ulegać niszczeniu. Białe buty bowiem nie tylko się brudzą, ale też żółkną z wiekiem, co przyprawia nas często o ból głowy. Czy jedynym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z kupowania butów w bieli? Absolutnie nie! Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że to właśnie białe sneakersy będą rządzić trendami w street wearze w 2017 roku. Jak więc zapobiec szkodom?

Dbaj o biel z głową

Rynek produktów do pielęgnacji obuwia wychodzi naszym potrzebom naprzeciw. Mamy już nie tylko różnorodne pasty czy impregnaty, ale też specyfiki do czyszczenia. Pamiętajmy jednak, by zawsze dobierać kosmetyk do materiału, z którego są wykonane nasze buty i unikać tanich, domowych sposobów takich, jak zastosowanie (o zgrozo!) chemicznego wybielacza. Ten faktycznie jest łatwo dostępny, może jednak w szybki sposób zniszczyć strukturę materiału. Na pierwszy ogień weźmy więc czyszczenie białych butów ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli twoje sneakersy wykonane z siateczki lub innego przewiewnego materiału nie są już pierwszej świeżości, możesz namoczyć je w misce z wodą i wyszorować brud przy pomocy szorstkiej szczoteczki i odpowiedniego kosmetyku – może to być specjalny, wybielający szampon albo tańsza opcja – zwykłe mydło. W tym drugim wypadku staraj się jednak, by kosmetyk był w neutralnym kolorze najlepiej przeźroczystym lub białym, aby uniknąć powstawania zielono-niebieskich zacieków. Jednym z ciekawszych, a zarazem skutecznych, domowych sposobów jest też mycie butów w roztworze z wody i sody oczyszczonej, która jak wiadomo ma magiczne właściwości nie tylko w kuchni, między innymi pochłania też złe zapachy!

Co poza tym?

Aby podkręcić biel swoich butów możesz zainwestować w specjalne kosmetyki dostępne na rynku, które pomogą pozbyć się brudu i odświeżyć wygląd buta. Najbardziej znanym jest biała pasta do butów, którą możesz zakupić nawet w obuwniczych sieciówkach. Niestety jest ona przydatna tylko przy białych butach ze skóry, takich jak Superstary czy Nike Cortez! W sklepach online bardzo często można też spotkać specjalne pisaki, które odświeżą kolor białych podeszw. Warto też zabezpieczyć buty przed zabrudzeniami odpowiednią impregnacją, ale też zachować zdrowy rozsądek i unikać noszenia ich przy złej pogodzie.

 

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *