Historia New Balance – kalendarium

Bostońska marka New Balance może pochwalić się długoletnią i niezwykle ciekawą historią, w której nie brakuje godnych poszanowania tradycji. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkowaniem wkładek do obuwia, które miały zapewniać użytkownikowi niespotykany wcześniej komfort. Na przestrzeni lat New Balance wypracowało sobie pozycję czołowego producenta obuwia biegowego, by później zawładnąć modą lifestylową.

Początek XX. wieku

1906

W Bostnie, w stanie Massachusetts, William J. Riley zakłada swoje przedsiębiorstwo o nazwie New Balance Arch Support Company. Przedsiębiorca chce zagwarantować lepszy komfort pracy robotnikom korzystającym z ciężkich i niewygodnych butów. Firma rozpoczyna produkcję zaawansowanych wkładek, które umieszczane są tuż pod łukiem stopy. Marka Williama J. Rileya oferuje ów wkładki pod nazwą arch supports. Za inspirację do takiego wynalazku służy budowa kurzej stopy, dzięki której kury potrafią zachować nienaganną równowagę. Riley wykorzystuje swoje obserwacje i zaczyna projektować wkładki, które mają odmienić rynek obuwniczy. Wynalazek amerykańskiego przedsiębiorcy ma kształt trójkąta, a co za tym idzie, oferuje trzy punkty podparcia, gwarantując tym samym optymalny poziom komfortu i równowagi.

1933-1938 r.

1933

Oferta New Balance zostaje poszerzona o nowe wkładki, które potrafią odkształcać się i indywidualnie dopasowywać do stopy danego użytkownika. Dzięki temu rozwiązania New Balance wyprzedza konkurencyjne patenty i wytrzymuje kryzys lat 30. XX wieku.

1938

W portfolio marki New Balance pojawiają się pierwsze profesjonalne buty biegowe. Firma tworzy je w ramach współpracy z lokalnym klubem sportowym – Boston Brown Bag Harries. William J. Riley jest przekonany, że buty wyprodukowane z kangurzej skóry sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Na metce znajduje się nie tylko informacja o cenie produktu, ale również adnotacja odnośnie gwaranci zwrotu gotówki, jeśli buty jednak nie spełnią wymagań użytkownika. Obuwie odnosi imponujący sukces, co składnie bostońskie przedsiębiorstwo do udoskonalania swoich rozwiązań technologicznych i pracy nad kolejnymi projektami.

1953-1956 r.

1953

Przedsiębiorstwem zaczyna kierować Eleanor Kidd i jej mąż. Córka Arthura Halla doskonale wie, jak sprawić, by firma zaczęła przynosić większe przychody, a produkty docierały do coraz większej liczby zadowolonych klientów. Rok ten otwiera nowy rozdział w dziejach przedsiębiorstwa New Balance Arch Support Company.

1956

William J. Riley umiera.

Nowy zarząd decyduje się zmienić nazwę firmy na New Balance Orthopedic Laboratory, by podkreślić zaangażowanie w badania naukowe, które prowadzi Paul, mąż Eleanory Kidd.

Lata 60. XX wieku

1960

Dzięki badaniom Paula w ofercie firmy pojawia się Trakcster, czyli wyjątkowe lekkie obuwia. Charakterystyczny element modelu to podeszwa o niekonwencjonalnej konstrukcji i niezwykle ciekawych właściwościach, które mają stanowić wsparcie dla biegaczy podczas treningów i najważniejszych zawodów. Trackstery trafiają na sklepowe półki w bardzo nietypowej rozmiarówce, co oznacza, że klienci mogą wybrać nie tylko długość wkładki, ale także jej szerokość, mając większą kontrolę nad optymalnym dopasowaniem obuwia do stopy.

1972-1976 r.

1972

Eleanor i jej mąż rezygnują z prowadzenia New Balance Orthopedic Laboratory i decydują się na sprzedaż przedsiębiorstwa. Nabywcą firmy zostaje Jim Davis, któremu bardzo przypadł do gustu model Trackster.

1976

W portfolio firmy pojawiają się buty M320, które mają zwiększać wydajność każdego treningu biegacza. Cholewkę buta wykonano z nylonu i postawiono ją na podeszwie „AstroCrepe”. Model świetnie się sprzedaje, a magazyn Runner’s World pisze o nim jako najlepszej propozycji biegowej roku.

Lata 80. XX wieku

1982

New Balance otwiera fabrykę w Anglii.

2005-2012 r.

2005

Pod względem sprzedaży butów w Stanach Zjednoczonych New Balance zajmuje drugie miejsce.

2006

Bostońska firma obchodzi setne urodziny.

2012

Na sklepowe półki trafia trzecie wydaniu modelu New Balance M990.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *