Dynamiczne dopasowanie, czyli historia Nike Air Max 93

W tym roku kilka modeli z serii Air Max obchodzi kluczowe jubileusze. Ćwierć wieku temu światło dzienne ujrzały buty Nike Air Max 93. Ten projekt Tinkera Hatfielda przez wiele lat był niedoceniany przez miłośników sneakersów i pozostawał w cieniu innych reprezentantów linii AM, zapoczątkowanej w 1987 roku. Brak odpowiedniego zainteresowania po premierze AM93 może dziwić o tyle, że był to produkt dość przełomowy dla oregońskiego koncernu z uwagi na pomysłową wówczas konstrukcję widocznej w podeszwie poduszki gazowej. 25. urodziny debiutującego w 1993 roku modelu to świetna okazja, by przypomnieć jego historię i sprawdzić, jak powstały buty będące jednym z ulubionych projektów samego Hatfielda. Air Max 93 należy się również uwaga choćby dlatego, że obuwie posłużyło jako inspiracja do zaprojektowania zupełnie nowego członka rodziny – Nike Air Max 270, który zagościł na sklepowych półkach wiosną tego roku.

Geneza modelu

W czasach premiery Nike Air Max 93 Tinker Hatfield był czołowym projektantem sportowego obuwia. Nic więc dziwnego, że to właśnie inicjator legendarnej serii zajął się tym projektem. AM93 miały być rozwinięciem debiutującego w 1991 roku modelu Air Max 180. W swoim nowym produkcie Hatfield uwzględnił wielostopniową amortyzację i zewnętrzny rękaw o wyjątkowej rozciągliwości. Takie rozwiązanie miało gwarantować użytkownikom niespotykane dotąd dopasowanie cholewki do kształtu i rozmiaru stopy. Premierowa kolorystyka również była czymś niespotykanym do tej pory w linii Air Max. Wprowadzenie wspomnianego kołnierze stanowi bezpośrednią inspirację Hatfielda modelem Nike Air Huarache, zaprojektowanym również przez niego na początku lat 90. Zabieg ten okazał się rewelacyjnym pomysłem, ponieważ takiego dopasowania nie oferowały żadne Air Maxy, które trafiły na rynek przed 1993 rokiem. Konstrukcję cholewki oparto na dwóch głównych elementach: neoprenowym kołnierzu Dynamic-Fit oraz przewiewnej siateczki Meshlar. Sylwetkę uzupełniono elementami ze sztucznej skóry.

Model Air Max 93 cieszył się sporą sympatią fanów rapu, bowiem buty miały premierę w okresie, gdy na rynku muzycznym pojawiło się sporo rapowych albumów, które dziś uważane są za tak zwane klasyki. W tamtym okresie kultowe płyty wydała między innymi grupa Wu Tang Clan oraz raper Snoop Dogg.

Jak Tinker Hatfield wspomina model Air Max 93?

Dla Tinkera Hatfielda AM93 są jednym z ulubionych projektów jego autorstwa. Utalentowany designer z Oregonu ceni model Air Max 93 głównie za to, że był to pierwszy przedstawiciel serii, w którym zastosowano tak zwane „dynamiczne dopasowanie”, czyli kołnierz oparty na technologii Dynamic-Fit. Hatfield za ogromną zaletę tego projektu uznaje również widoczną w szerokim zakresie poduszkę gazową.

Reedycja Air Max 93

W wydaniach OG modelu Nike Air Max 93 stosowano neoprenowy kołnierz uzupełniony siateczkową „skarpetą”, którą oddzielono od bazowej części cholewki. W najnowszych reedycjach zmienił się nieco kształt sylwetki oraz niektóre rozwiązania konstrukcyjne.

Innowacyjna podeszwa

W podeszwie Nike Air Max 93 znalazła się imponujących rozmiarów poduszka gazowa. Amortyzację wsparto dodatkowo mniejszą poduszką w obszarze śródstopia. Ponadto w podeszwie wykonano specjalne nacięcia, która zaistniały w nomenklaturze Nike pod nazwą V-Flex.

Od inspiracji do gotowego produktu

W 1993 roku widoczna w podeszwie poduszka gazowa nie była rozwiązaniem, które wywierałoby wyjątkowe wrażenie na miłośnikach sneakersów. Choć technologię tę znano już od 1987 roku, Tinkerowi Hatfieldowi w przypadku modelu AM93 udało się po raz kolejny zwrócić uwagę świata na zaawansowany technologicznie system amortyzacji. Specjaliści z oregońskiego koncernu do stworzenia poduszki obecnej w Air Max 93 zainspirowali się procesem rozdmuchowego formowania butelek na mleko. Podobno metodę zdecydowano się zastosować w produkcji poduszek gazowych. W opracowywaniu nowej konstrukcji podeszwy udział brał nie tylko Tinker Hatfield, ale również tak istotne w historii Nike postacie jak Bruce Kilgor, Parry Auger oraz David Forland.

Źródło zdjęć: https://www.43einhalb.com/en/nike-air-max-93-og-dusty-cactus-207385

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *