nike sock dart se

Skarpeta na podeszwie – Nike Sock Dart

Historia butów Nike Sock Dart zaczęła się w latach 80., kiedy to jeden z założycieli marki Nike, Bill Bowerman, z pomocą Hiroshiego Fujiwary, Tinkera Hatfielda i Marka Parkera, chciał stworzyć buty, które przypominałyby skarpetki wyposażone w podeszwę. Efektem pracy trójki wybitnych projektantów z Oregonu był model Sock Racer, który ujrzał światło dzienne w 1984 roku i otworzył drogę do popularności dla Sock Dart, które pod taką nazwą pojawiły się na rynku 2004 roku.

Innowacja z lat 80.

Sock Racer był projektem bardzo innowacyjnym jak na swoje czasy. Świadczyło o tym chociażby zrezygnowania z systemu sznurowania, co wtedy było raczej niespotykanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o buty sportowe. Konstrukcja modelu zapewnił mu niebywałą lekkość i przewiewność. Sock Racer przerodził się w Sock Dart w 2004 roku, z okazji 20-lecia modelu. Za nowy projekt również odpowiedzialne było trio HTM. Współczesna wersja butów Sock Rocker została wyprodukowana z wykorzystaniem technologii Flyknit i osadzona na podeszwie z pianki.

Jak sznuruje się buty bez sznurówek?

W butach Nike Sock Dart umieszczono specjalne języki z gumy, charakteryzujące się odpowiednio wykonaną perforacją, dzięki czemu but można regulować i tym samym starannie dopasować do stopy. Ponadto w tym modelu zastosowano dodatkowe wypełnienie w pobliżu kostki, co ma wpływ na wzrost ogólnego komfortu chodzenia.

Co jest najfajniejsze w butach Nike Sock Dart?

Cholewka z wygodnego i przyjemnego dla oka materiału stanowi jedną z największych zalet modelu Nike Sock Dart. Takie rozwiązanie sprawia, że konstrukcja buta jest cienka, lekka i bardzo elastyczna. Cechy te sprawiają, że użytkowanie tych butów faktycznie przywodzi na myśl skarpetę.

Nike Sock Dart SE Premium „Midnight Navy”

Najnowsza wersja modelu Sock Dart, która pojawiła się w sklepach w listopadzie tego roku. Sock Dart w tym roku cieszy się sporą popularnością, dlatego Nike Sportswear nie zwalnia tempa i regularnie wypuszcza na rynek nowe wersje kolorystyczne. Listopadowe wydanie to wersja Premium SE w kolorystyce Midnight Navy.

Cholewka przypominająca skarpetę została osadzona na jasnej podeszwie nakrapianej w grantowe drobinki. Spód podeszwy jest czarny, podobnie jak element w przedniej części cholewki. Przód buta to delikatna dzianina w jaśniejszym odcieniu granatowego, natomiast w części środkowej i tylnej zdecydowano się na zastosowanie ciemniejszego granatu. Wkładka jest koloru czerwonego, co choć dyskretnie, to zdecydowanie ożywia cały projekt.

nike_sockdart_navywhite_1_1024x1024

Nike Sock Dart SE Premium „Night Maroon”

W ostatnich sezonach bordowy jest modnym kolorem, dlatego Nike postanowiło zaprezentować model Sock Dart również w takiej kolorystyce, określanej jako Night Maroon. Jest to kolejne wydanie Premium, w którym pierwsze skrzypce gra żakardowo tkana cholewka. Kołnierz buta został zabarwiony na ciemniejszy bordowy. Całość została postawiona na białej delikatnie nakrapianej podeszwie.

nike-sock-dart-night-maroon

Nike Sock Dart SE WMNS „Black/Volt”

Wydanie Sock Dart dedykowane kobietom, a szczególnie miłośniczkom monochromów. Buty są całkowicie czarne, łącznie z podeszwą. Konstrukcje cholewki przypominającą skarpetę dopełnia plastikowy nosek i półprzezroczyste zapięcie, będące charakterystycznym elementem tego modelu. W kolorystyce mowa jest o kolorze Volt. Gdzie on się znajduje? Jaskrawą zieleń umieszczono na wkładce.

911x668_nike-sock-dart-triple-black-volt-819686-001-1

Nike Sock Dart SE WMNS „Dark Loden/Gold Leaf”

Kolejna wersja przeznaczona dla kobiet. Dark Loden/Gold Leaf to kolorystyka dobrze wpisująca się w klimat jesieni. W konstrukcji cholewki dostrzec można nieco inny materiał niż zazwyczaj stosowany w tym modelu, zabarwiony na szaro. Charakterystyczne zapięcie nad śródstopiem wyróżnia się z powodu ciemnooliwkowego koloru. Elementem ożywiającym projekt jest żółty klocek z tyłu buta. Całość postawiono na białej podeszwie.

nike-wmns-sock-dart-dark-loden-gold-leaf-2

Nike Sock Dart „Gym Red”

Sock Dart w wersji kolorystycznej Gym Red dostępne są w sklepach od października. W tym wydaniu mamy do czynienia z cholewką opartą na standardowej przewiewnej siateczce zabarwionej na żywą czerwień. Zapięcie nad śródstopiem jest półprzezroczyste, a podeszwa biała, tak samo jak tylny klocek.

red-nike-sock-dart-07

Źródła zdjęć: https://hypebeast.com/2016/9/nike-sock-dart-se-premium-gray-sneaker, http://www.nicekicks.com/available-now-nike-sock-dart-midnight-navy/, http://www.nicekicks.com/nike-sock-dart-night-maroon-first-look/, http://www.novoidplus.com/shop/en/nike-sock-dart-black-volt-819686-001-p-10270.html, http://www.nicekicks.com/new-nike-sock-dart-comes-colored-heel-construction/, http://www.nicekicks.com/the-nike-sock-dart-gym-red-is-available-now/

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *