Od modyfikacji butów po światowy sukces – historia Martensów

Dr. Martens to znana na całym świecie firma produkująca obuwie. Martensy znane są nawet wśród osób, które nigdy nie korzystały z butów marki powstałej z inicjatywy niemieckiego doktora. Kiedyś to specyficzne obuwie stanowiło symbol buntu wobec władzy i systemu politycznego. Obecnie Martensy to niezwykle ciekawy sposób na uzupełnienie outfitów przeznaczonych na co dzień. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej ciekawej historii kultowych Martensów.

Kontuzja, która zaowocowała wynalazkiem

Klaus Maertens był wojskowym lekarzem, który pracował dla hitlerowskich Niemiec. W 1945 roku doktor spędzał urlop w Alpach, gdzie doznał bolesnej kontuzji kostki. Uraz wiązał się z silnymi bólami stopy, a w ograniczeniu dolegliwości bólowych z pewnością nie pomagało ciężkie wojskowe obuwie, które mimo swojej solidności, nie należało do najwygodniejszych. Klaus postanowił więc zmodyfikować swoje buty, by zapewnić sobie większy komfort użytkowania i nie pogłębiać bolesnego urazu kostki. Wpadł na pomysł, by wnętrze buta pokryć specjalną wyściółką, która będzie absorbowała energię wstrząsów, jakie powstają podczas stąpania po twardej nawierzchni.

Po II wojnie światowej doktor Maertens był w posiadaniu rozmaitych skór, które pochodziły ze splądrowanych w czasie wojny przez Niemców zakładów szewskich. Klaus nie zamierzał skończyć na zmodyfikowaniu własnego obuwia. Postanowił wyprodukować więcej par z myślą o ich sprzedaży. Osiągnięcie sukcesu w handlu butami okazało się jednak nieco bardziej skomplikowane, bowiem oferowane przez niego produkty nie spotkały się z oczekiwanym zainteresowaniem. W życiu Maertensa nastąpił przełom, gdy mężczyzna spotkał swojego dawnego kolegę ze studiów – dr Herberta Funka. Panowie utworzyli spółkę i rozpoczęli wspólną działalność. Dzięki temu masowa produkcja Martensów ruszyła w 1949 roku. Założyciele przedsiębiorstwa początkowo do produkcji obuwia wykorzystywali elementy z wraków samolotów sił powietrznych Trzeciej Rzeszy – Luftwaffe. Pozyskane w ten sposób elementy służyły do produkowania podeszw obuwia.

Martensy w Wielkiej Brytanii

Popularność Martensów postanowił wykorzystać właściciel fabryki obuwia Cobs Lane w Wollaston – Bill Griggs, który wykupił licencję pozwalającą produkować i dystrybuować Martensy na terenie Wielkiej Brytanii. Dzięki temu projekt Maertensa stał się dostępny nie tylko w Niemczech, ale również w innych zakątkach Europy. Nabywca licencji postanowił odmienić nieco wizerunek marki. Griggs obawiał się, że niemieckojęzyczna nazwa będzie zbyt mocno kojarzyła się z krajem, w którym do niedawna rządzili naziści. Brytyjski przedsiębiorca dokonał zmian w nazwach poszczególnych technologii oraz w konstrukcji obuwia. Amortyzująca wkładka odtąd stała się znana jako AirWar. Nowością było też wprowadzenie żółtych szwów wokół podeszwy, co dziś jest znakiem rozpoznawczym kultowego obuwia.

Wzrost popularności Martensów

W Wielkiej Brytanii Martensy zadebiutowały 1 kwietnia 1960 roku. Początkowo były użytkowane między innymi przez listonoszy i policjantów, czyli osoby potrzebujące solidnych butów, będących w stanie sprostać trudnym warunkom terenowym i atmosferycznym. Martensy w białej wersji kolorystycznej miał w swojej garderobie nawet papież Jan Paweł II. Na popularność obuwia znacząco wpłynął Pete Townshend, jeden z członków legendarnego zespołu The Who, który często w latach 60. XX wieku pojawiał się na scenie właśnie w Martensach.

Wyjście z kłopotów

W historii Martensów nie brakuje problemów, z jakimi w niektórych momentach borykała się marka Dr. Martens. W 2003 roku przedsiębiorstwo było blisko bankructwa. Niekorzystną sytuację finansową firmy wywołała niska sprzedaż produktów w tym okresie. Zarząd firmy musiał zamknąć pięć fabryk oraz dwa sklepy na terenie Wielkiej Brytanii. Stabilność przedsiębiorstwa przywróciło przeniesienie produkcji do Chin i Tajlandii, co pozwoliło znacząco obniżyć wydatki. Bardzo dobrym ruchem marki było też wprowadzenie do swojej oferty kolekcji przeznaczonej dla nieco młodszych użytkowników.

Źródło zdjęć: http://www.sneakers-ecco.com/D-doc-martens-shoes.html

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *