Nike HyperAdapt 1.0 na sklepowych półkach

Na rynku obuwniczym rozwiązania, które kiedy zdawały się czymś nieosiągalnym, dziś stają się rzeczywistością. Dowodem na to, że Nike nie przestaje zaskakiwać swoich fanów są futurystyczne buty Nike HyperAdapt 1.0, inspirowane filmem „Powrót do przyszłości II”.

Automatyczne sznurowanie, czyli przyszłość butów

Koncern z Oregonu po raz pierwszy zaprezentował model HyperAdapt 1.0 w marcu tego roku. Pokaz miał miejsce na firmowej konferencji, na której rozmawiano przede wszystkich o innowacjach. Na spotkaniu padło nawet stwierdzenie, że samowiążące się buty mogą stanowić w przyszłości fundament rynku obuwniczego.

Nike HyperAdapt 1.0 nawiązują do butów z filmu „Powrót do przyszłości”. Słynne Nike Air Mag, bo o nich oczywiście mowa, również jakiś czas temu ujrzały światło dzienne. Nike wypuściło je w limitowanej edycji, a dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na badania nad chorobą Parkinsona, którymi zajmuje się fundacja Michaela J. Foxa.

Technologia, która kosztowała lata pracy

W HyperAdapt 1.0 największe znaczenie ma technologia adaptacyjnego uchwytu. Buty wykorzystują czujnik nacisku. W praktyce oznacza to, że buty wyczuwają, kiedy pojawia się w nich stopa. W momencie, gdy czujnik otrzymuje sygnał, że stopa jest w bucie, sznurowadła zawiązują się do momentu napotkania oporu. To z kolei znaczy, że technologia jest w stanie obliczać nacisk i dopasować go do stopy w sposób indywidualny. W podeszwie umieszczono lampki LED, których zadaniem jest informowanie użytkownika, że właśnie odbywa się wiązanie butów lub wyczerpuje się bateria. Jeśli o energii mowa, to w pełni naładowana bateria wedle zapewnień producenta powinna wytrzymać dwa tygodnie. Z kolei jej naładowanie zajmuje około trzech godzin. Nike twierdzi, że nad całą technologią tego modelu sztab specjalistów pracował 11 lat.

nike-hyperadapt-1-0-official-release-date-3

Kiedy i za ile?

HyperAdapt 1.0 trafią do masowej sprzedaży 1 grudnia bieżącego roku. Wszyscy zainteresowani mają możliwość umówienia się na spotkanie w celu obejrzenia butów i ewentualnego ich zakupu. Model dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej oraz czarno-szarej. Cena w dniu premiery to 720 dolarów.

Źródło zdjęć: https://hypebeast.com/2016/9/nike-hyperadapt-1-0-official-release-date

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *