Najlepsze sneakery Tinkera Hatfielda

Wizjoner, designer, autor wielu najważniejszych i najbardziej przełomowych butów w historii marki Nike. O kim mowa? O Tinkerze Hatfieldzie. Wybraliśmy 3 naszym zdaniem najlepsze projekty mistrza. Poznaj ich historie oraz źródła inspiracji.

Air Max 1

nike-air-max-1

W rankingu nie może zabraknąć pierwszych Air Maxów. Model z 1987 roku był rewolucją i wielką innowacją. Tinker Hatfield zdecydował się pokazać światu coś, co do tej pory było skrzętnie ukrywane. Mowa o nowoczesnej, amortyzującej poduszce wypełnionej gazem, która odmieniła oblicze butów sportowych. Do dziś technologia Air Max jest wybitnym osiągnięciem, a minęło przecież prawie 30 lat. Projektant był na wycieczce w Paryżu. Tam spodobał mu się budynek Pompidou – mieści się w nim biblioteka i muzeum sztuki współczesnej. Czym wyróżnia się ten obiekt na tle reszty? Wszystkie instalacje i rury są wyprowadzone na zewnątrz i widoczne gołym okiem. Po powrocie z podróży po Europie zaproponował projekt, w którym częściowo pokazał wnętrze podeszwy buta. Co ciekawe nie od początku pomysł przypadł do gustu pracownikom marki Nike, ale Tinker Hatfield walczył o swoje i nad Air Maxami pracował po godzinach i równolegle z innymi projektami. Dziś wiemy, że AM1 był i nadal jest wielkim hitem sprzedażowym warto było postawić na swoim i zrealizować koncepcję, która wszyscy uznali za szaloną i niedochodową.

Air Huarache

nike-air-flight-huarache

Co tym razem zainspirowało genialnego Tinkera Hatfielda? Historia powstania Air Huarache wiąże się z wypadem projektanta na narty wodne. Podczas akrobacji TInker wpadł do wody. W trakcie czekania na motorówkę zaobserwował, że jego stopy są chronione przez neoprenowe buty, dopasowane niczym druga skóra. To był impuls, żeby funkcjonalności z obuwia do uprawiania sportów wodnych przełożyć na sportowe modele sygnowane przez Nike. Tak powstał model Huarache, oparty na neoprenowym materiale. Zadebiutował na rynku w 1991 roku. Pierwsze szkice trafiły do biura projektowego Nike. Sandy Bodecker dopisał na projekcie tekst „Sneaker of the Gods”, bo buty przypominały mu te, które nosił mityczny Zeus, coś na wzór sandałów. Pierwsza wersja nazwy to Harrachi, jednak później Tinker zmienił ją na Huarache, czyli sandały rdzennych mieszkańców Ameryki, wykonane ze skórzanej plecionki. Co ciekawe nie od razu model przypadł do gustu fanom sneakerów  – pierwszą partię sprzedano w zaledwie 50 egzemplarzach, jednak rok premiery zamknięto z wynikiem sprzedażowym 250 000 sztuk.  Buty Air Huarache to jedne z niewielu butów Nike bez charakterystycznego logotypu Swoosh. Początkowo były popularne wyłącznie wśród biegaczy. Dziś ich fani to miłośnicy oryginalnych rozwiązań i nietuzinkowych projektów.

Samosznurujące się buty

samosznurujace-Nike-Mag

„Powrót do przyszłości 2” – ten film to klasyk dla każdego wielbiciela kina. Czołowa postać – Marty McFly – w filmie nosił samowiążące się buty. Specjalnie na potrzeby produkcji, a był to rok 1989, TInker Hatfield podjął się tego zadania i zaprojektował taki model. W 2015 roku odkurzono pomysł i zrekonstruowano je na wzór prototypu. Trafią do regularnej sprzedaży w 2016 roku. Model Nike HyperAdapt 1.0, który wyglądem wcale nie przypomina filmowego pierwowzoru. Wygląda na pozór zwyczajnie – ot kolejne buty sportowe. Pozornie, bo kicksy zostały wyposażone w unikatową technologię automatycznego sznurowania. Ten mechanizm marka Nike opatentowała już w 2010 roku, dopiero 5 lat później pierwszy gotowy model trafił w ręce Michaela J. Foxa (czyli aktora, który odgrywał rolę Marty’ego). Jak to działa? Czujnik znajdujący się w podeszwie reaguje na nacisk pięty i wtedy buty się „sznurują”. Po włożeniu HyperAdapt 1.0. but dopasowuje się do stopy i zabezpieczają ją przez wypadnięciem. Czujnik reagujący na ruch ma jedną wadę – jest zasilany energią elektryczną, a to oznacza, że trzeba będzie go ładować co około 2 tygodnie.

fot. http://www.kicksonfire.com/10-of-the-best-tinker-hatfield-non-jordan-designs/10/, nike.com

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *