Jakie buty do gry w futsal?

Futsal to dyscyplina sportowa, która jeszcze kilka lat temu określana była mianem piłki nożnej halowej pięcioosobowej. Potocznie tę grę zespołowo nazywano również halówką. Obecnie do użytku weszła nazwa wywodząca się z języka portugalskiego oraz hiszpańskiego. Jest to odmiana piłki nożnej, w przypadku której mecze rozgrywa się na hali. Specyficzne miejsce uprawiania tego sportu sprawia, że zawodnik potrzebuje odpowiedniego obuwia, które zapewni mu komfort i bezpieczeństwo na boisku.

Buty muszą być dopasowane do stopy

Dopasowanie buta do stopy jest jednym z podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając dla siebie buty do gry w futsal. Obuwie na halę musi być idealnie dopasowane do stopy. W dodatku najlepiej postawić na modele, w których producenci zadbali o obecność technologii odpowiedzialnych za stabilizację stawu skokowego oraz śródstopia. Takie rozwiązania uchronią newralgiczne miejsca przed niepożądanymi kontuzjami, o które nietrudno podczas gry na hali. Istotnym elementem butów jest też wkładka utrzymująca stopę i minimalizująca ryzyko poruszania się stopy wewnątrz buta. Warto też zadbać o stabilizację pięty i rozejrzeć się za obuwiem wyposażonym w specjalne wzmocnienia.

Cholewka i czubek buta

Kolejną rzeczą, na jakie musi zwrócić uwagę osoba poszukująca idealnych butów do gry w futsal, są cholewka oraz czubek buta. Obuwie do piłki nożnej halowej musi być lekkie i gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza, tym samym dbając o suchość i higienę wewnątrz buta. Konstrukcja butów halowych musi być elastyczna i umożliwiać wykonywanie swobodnych ruchów. Kluczowe jest też wzmocnienie przedniej części buta, ponieważ ze względu na rozmiar boiska, zawodnicy halowi często kopią piłkę tak zwanym szpicem. Jeśli buty nie będą wzmocnione, takie kopnięcie może zakończyć się nawet połamaniem palców u stóp. Ponadto wzmocnienie szpica pomaga w nadaniu piłce odpowiedniego kierunku i szybkości lotu.

Podeszwa

Nie można kupić butów do gry w futsal bez skrupulatnego przeanalizowania kwestii związanych z podeszwą. Hale sportowe mają specyficzną nawierzchnię, wobec czego w grze potrzebne są buty zapewniające przyczepność do podłoża i dobrą amortyzację. Jeśli zamierza się często grać w futsal, dobrze jest wyposażyć się w obuwie z technologiami i systemami wspierającymi wymienione cechy. Profesjonalne halówki muszą zapewniać zwrotność i umożliwiać wykonywanie dynamicznych ruchów, które często wykorzystywane są podczas trików lub prób ominięcia przeciwnika z piłką. Podczas zakupów obuwia halowego należy zwrócić uwagę na konstrukcję podeszwy oraz tworzywo, z jakiego została wykonana. Najlepsze są podeszwy gumowe, ponieważ charakteryzują się one wysoką odpornością na ścieranie, tym samym oferując nam długą żywotność obuwia.

00

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *