Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

Nieprzyjemny zapach z butów to kłopot, który zna chyba każdy. Problem ten jest odczuwalny szczególnie latem, kiedy w wyniku wysokich temperatur stopy narażone są na nadmierną potliwość, co tworzy idealne środowisko do powstawania dokuczliwego zapachu. Głównym tego powodem są grzyby i bakterie, które pojawiają się między innymi z powodu wilgoci. Dobrze jest wiedzieć, jak postępować, by uniknąć powstawania w butach odoru i co robić, gdy problem ten już się pojawi.

Walka z nieprzyjemnym zapachem – czego unikać i jak postępować?

Największym winowajcą, odpowiedzialnym za wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z naszych butów są bakterie i grzyby. Usunięcie tych intruzów z obuwia jest zatem naszym największym priorytetem. Przede wszystkim często powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego dla nas obuwia. Buty bez dobrej wentylacji będą sprzyjać namnażaniu bakterii i grzybów. Niemałe znaczenie mają też skarpetki, które powinny być z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, charakteryzująca się dobrą cyrkulacją powietrza. Złe tworzywa to takie, które zostawiają wilgoć we wnętrzu buta i na naszej skórze, a dobre to te, które potrafią transportować wilgoć na zewnątrz.

Nieprzyjemny zapach z butów można usunąć za pomocą wielu domowych sposobów, które są skuteczne w walce z bakteriami i grzybami. Wystarczy wyposażyć się w sodę oczyszczoną, którą należy wsypać do wnętrza butów zanim założymy je na nogi. Soda powinna być wsypana do obuwia także po jego ściągnięciu. Buty, do których wsypaliśmy sodę powinniśmy odłożyć w ciepłe i suche miejsce. Nie powinniśmy jednak wystawiać butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz kłaść obok źródeł ciepła. Metodę tę można stosować tylko w obuwia, do którego użytkowania nosimy skarpetki. Soda świetnie absorbuje wilgoć, a wraz z nią wszystkie dokuczliwe zapachy.

W walce z nieprzyjemnym zapachem można też skorzystać z zamrażarki. Buty wkładamy do plastikowego woreczka, szczelnie je nim oplatając, a następnie umieszczamy w urządzeniu chłodniczym. Minimalny czas przebywania butów w zamrażarce, by uzyskać dobry efekt, to dwie godziny.

Akcesoria do walki z odorem

Sklepy obuwnicze oferują sporą ilość rozmaitych środków, pomagających w likwidacji nieprzyjemnego zapachu z butów. Mogą to być na przykład specjalne preparaty w formie sprayu, które stosuje się do spryskiwania wnętrza obuwia. Wielu ludzi twierdzi, że pomocnym narzędziem jest też olejek z miętą pieprzową. Ponadto w asortymencie sklepów obuwniczych znajdują się zapachowe saszetki, które umieszcza się w suchych butach na kilkanaście godzin. Saszetki zapewniają nawet kilkumiesięczne działanie. Kiedy przestają działać, wymienia się je na nowe, nadal ciesząc się świeżym zapachem butów.

Post Author: redakcja

1 thoughts on “Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

    Askadasuna

    (01/12/2017 - 11:28)

    Właśnie tego posta szukałam. Mam buty, które niestety kilka razy mi przemokły i cóż… Nie nosi się ich teraz najlepiej ze względu na zapach, a że je uwielbiam, szukam czegoś, co pomoże mi pozbyć się tego zapachu. Trochę boję się wrzucić je do pralki. Jakoś budzi to moją obawę, że buty się rozlecą albo rozkleją, chociaż moja koleżanka regularnie pierze buty i mówi, że nie ma co się obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *