Jak rozbić nowe buty?

Z okazji wiosny z pewnością w wielu garderobach zagościły właśnie nowe buty. Eleganckie szpilki, skórzane oksfordy, sportowe sneakery i trampki – niezależnie od tego, jaki model wybrałeś i jak dobrze dopasowałeś jego rozmiar, może się okazać, że obuwie obciera lub uciska stopę. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jak rozbić nowe buty!

Kiedy potrzebujesz rozciągnąć swoje buty

Nowo zakupione obuwie z reguły jest przyczyną ogromnej radości. Wybrany spośród wielu różnorodnych par butów model może się jednak okazać również winowajcą odcisków, otarć czy bólu stóp. Nawet jeśli dobrze dopasowałeś rozmiar nowego nabytku, może się okazać, że buty nie do końca współgrają z kształtem twojej stopy. Spokojnie! Zazwyczaj jest to kwestia kilku dni chodzenia lub odpowiedniej pielęgnacji. Kiedy powinno się rozbijać nowe buty? Gdy chociaż w najmniejszym stopniu obuwie uwiera cię w stopę – obciera w trakcie noszenia, jest mocno dopasowane do stopy, przez co ją uciska, powoduje powstawanie odcisków, itp. O tym, że buty można rozbić warto pamiętać już na etapie kupowania. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy dany rozmiar będzie na ciebie dobry, weź pod uwagę wszelkie czynniki. Krótka przymiarka w sklepie może się okazać niemiarodajna. Dlatego zastanów się, czy twoje stopy mają skłonności do puchnięcia (jest to częste szczególnie latem, gdy panują wysokie temperatury powietrza). Jeśli tak, to możesz wybrać buty o pół rozmiaru większe. Trudno jednak kupować nawet lekko za duże szpilki, baleriny czy czółenka – w przypadku takiego obuwia najbardziej liczy się bowiem perfekcyjne dopasowanie.

Jak rozbić nowe buty?

Jeśli nowe buty znalazły już miejsce w twojej garderobie, warto przed pierwszym założeniem je na wyjście pochodzić w nich po domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poruszać się w nowo nabytym obuwiu pomiędzy pokojami, sprawdzając, czy rzeczywiście jest nam wygodnie. Chodzenie w butach nawet kilka razy dziennie jeszcze przed pierwszym wyjściem na ulicę, to najlepszy sposób na naturalne rozbicie ich!

Może się jednak okazać, że chodzenie w nowych butach po domu nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Jeśli mimo „rozchodzenia” buty wciąż uwierają stopy, a ich noszenie jest przyczyną dyskomfortu, to czas wytoczyć ciężkie działa.

-do butów ze skóry możesz zastosować specjalny zmiękczacz do butów, które naturalnie rozbije cholewki. Takie specyfiki oferuje dziś kilka marek produkujących środki do pielęgnacji obuwia. Upewnij się jednak, że twoje buty na tym nie ucierpią. Możesz skonsultować się na przykład z szewcem lub podpytać o działanie środka na dany typ skóry obsługę sklepu z butami.

-do rozbicia obuwia właściwie każdego typu świetnie nadają się również drewniane prawidła. Wpływają one jednak na rozciągnięcie butów na długość. Jeśli chodzi o rozbicie butów w szerokości, to możesz spróbować wypchać je na noc zwiniętymi gazetami.

Pierwsze wyjście z domu

Po rozbiciu butów w domowym zaciszu przyjdzie wreszcie czas na wypróbowanie ich w terenie. Wybierasz się na pierwszy spacer? A może zamierzasz ubrać nowe szpilki na wesele lub inną oficjalną uroczystość? W takim razie koniecznie zabierz ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Do butów, które lekko uwierają z pewnością warto założyć miękkie, najlepiej bawełniane skarpety. Do torebki nie zaszkodzi wrzucić kilka plastrów na odciski lub otarcia, które mimo wszystko mogą powstać. Jeśli masz taką możliwość, to zabierz ze sobą zapasową, wygodną parę butów.

Rozbicie nowych butów to z reguły prosta sprawa. Jeśli jednak mimo licznych prób, twoje nowo nabyte obuwie mocno uwiera, lepiej zrezygnować z jego noszenia. Zdrowie stóp i komfort przede wszystkim!

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *