Jak czyścić buty z materiału?

Czyszczenie butów z materiału może sprawiać wrażenie bardzo trudnego. Nie dziwi więc, że wielu z nas rezygnuje z ich zakupu. Jeśli jednak jakaś para szczególnie przypadnie ci do gustu, warto wiedzieć, jak o nią dbać, by na długo zachowały swój idealny kształt, kolor i formę!

Materiał materiałowi nierówny

Po pierwsze już przy zakupie butów zorientuj się, z jakiego typu materiałem masz do czynienia. Może to być przewiewna i wrażliwa siateczka, materiał tekstylny, bawełna lub syntetyk. Zapoznaj się dokładnie z instrukcjami, jakie do butów załączył ich producent. Wiele marek opisuje swoje obuwie w ten sam sposób, co ubrania. Doradza na przykład, czy można buty prać w pralce, czy lepiej nie ryzykować. I jeśli można, to w jakiej temperaturze. Jeśli nawet tak szczegółowa instrukcja dotycząca czyszczenia nie pojawia się na butach ani na stronie producenta, warto dowiedzieć się, jaki materiał został zastosowany do uszycia cholewki. Na pytanie: jak czyścić buty z materiału, najlepsza będzie odpowiedź – zależnie od tego, jaki to materiał. Nie bez znaczenia jest również podeszwa.

Materiałowe buty sportowe

Najprostsze do wyczyszczenia są buty sportowe z materiału, szczególnie te od dobrych, sprawdzonych firm, w których nacisk kładzie się na jakość wykonania. Wkładając tego typu buty do pralki, mamy pewność, że po wysuszeniu będą wyglądały bardzo dobrze. Nie zapominajmy jednak, że trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. Jak? Oto pięć prostych porad, które pomogą ci bez problemu wyczyścić materiałowe sneakery:

  • Na początek namocz buty w wodzie z mydłem lub szamponem do butów, by pozbyć się największych zabrudzeń. Wyszczotkuj je delikatnie w miejscach, które uległy najmocniejszemu zanieczyszczeniu.
  • Wyjmij z butów sznurówki oraz wkładki. Każdy element obuwia powinien być wyprany osobno dla zachowania kształtu i porządnego usunięcia brudu.
  • Włóż buty do osobnych worków, takich do prania bielizny.
  • Wsadź worki z butami do pełnej pralki. Obecność innych rzeczy sprawi, że buty nie będą obijać się o ściany bębna.
  • Pierz w temperaturze nie większej niż 30 stopni z wirowaniem ustawionym na najmniejsze obroty.

Niezwykle ważne jest też suszenie obuwia z materiału – nigdy bezpośrednio na słońcu lub kaloryferze! Mogłoby to zniekształcić nasze buty i je odbarwić. Wypchaj buty zwiniętymi gazetami i pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Buty na podeszwach, które nie lubią wilgoci

Schody z praniem butów z materiału zaczynają się wtedy, gdy mamy do czynienia nie z butami sportowymi, lecz na przykład espadrylami. Podeszwy, które opleciono sznurkiem lub innym tworzywem, które nie lubi wilgoci, są sporym wyzwaniem chociażby dlatego, że nie wolno ich wkładać do pralki! Jak więc czyścić nasze ukochane, letnie espadryle i tenisówki? Po pierwsze nie róbmy tego zbyt często. Latem buty nie brudzą się tak mocno, jak w sezonie jesienno-zimowym, a jedynie mogą być przepocone. Wybieraj więc wkładki pochłaniające bakterie i brzydkie zapachy, wkładaj do butów wyłącznie oddychające, naturalne skarpetki, a jeśli to konieczne, zaopatrz się w dezodorant do obuwia, którym błyskawicznie odświeżysz każdą parę butów. Jeśli jednak zdarzy się, że buty z materiału zabrudzą się, nie namaczaj ich w całości, a jedynie wyszoruj wodą z mydłem przy pomocy szczoteczki miejsca, które są zabrudzone!

Buty z materiału pod względem czyszczenia i pielęgnacji są dość wymagające. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, dlatego szczególnie jeśli bardzo podobają ci się espadryle czy siateczkowe sneakery, nie rezygnuj z ich zakupu. Wystarczy odrobina rozsądku i dobrego podejścia, by buty zachowały swój nienaganny stan na długie lata!

Post Author: Fajne-Buty

1 thought on “Jak czyścić buty z materiału?

    Barbara

    (18/02/2018 - 22:40)

    Zamiast tracić czas na czyszczenie warto zadbać o odpowiednią impregnację obuwia. Mam kilka środków (iSOKOR Fabrics i jeden taki niebieski środek z CCC), które fajnie zabezpieczają obuwie przed wodą, łatwiej się je czyści i służą nam z powodzeniem na dłużej. szczególnie polecam w przypadku skórzanych butów w okresie zimowym. środki kosztują śmieszne pieniądze a ile można dzieki nim zabezpieczyć czasu i nerwów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *