miętowe adidas gazelle

Historia adidas Gazelle

Niemiecka marka adidas jest specjalistą w tworzeniu legendarnych modeli butów sportowych. Ich charakterystyczne Superstary, Stan Smith’y czy EQT zostaną na zawsze zapamiętane nie tylko przez fanów brandu, ale przez wszystkich, którzy lubią styl sportowy. Do grupy kultowych modeli należą również adidas Gazelle, o których w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych nie mówi się zbyt wiele. W czym tkwi fenomen tych prostych sneakerów? Jaka jest ich historia?

adidas gazelle różowe

Z Olimpiady do street wearu

Z pozoru adidas Gazelle nie różnią się zbyt wiele od butów, które z pasją tworzyli Dasslerowie. Niskoprofilowa cholewka do kostki, płaska podeszwa, tradycyjne sznurowanie – ten opis mógłby przecież dotyczyć zarówno adidas Superstar, jak i adidas Gazelle. Coś jednak sprawiło, że obydwa te modele do dziś cieszą się ogromną popularnością wśród nieustannie wzbogacanej oferty butów niemieckiego koncernu. Co ciekawe, w pierwotnym zamyśle adidas Gazelle wcale nie były obuwiem lifestylowym. Ich prototyp powstał w 1964 roku z okazji Igrzysk Olimpijskich, które w tym czasie odbywały się w Rzymie. Były rzecz jasna przeznaczone dla występujących tam sportowców. Trzeba wspomnieć, że w tamtych czasach, raczej rzadkością było wykorzystywanie do produkcji cholewek butów sportowych zamszu. I to był właśnie ten element, który wyróżniał Gazelle na tle innych modeli, i który ostatecznie sprawił, że buty zyskiwały coraz większą popularność.

adidas gazelle

Fenomen zamszowych sneakerów

Zamsz od początku był wpisany w DNA adidas Gazelle, które tuż po Olimpiadzie w Rzymie stały się głównym tematem w adidasie. Specjaliści zachwycali się faktem, że kolor jest bardziej intensywny, bardziej żywy, gdy jest wykonany w zamszu, a nie tradycyjnie – w skórze. Specyficzny wygląd Gazelle przypadł do gustu nie tylko sportowcom. Ich największą zaletą nie był innowacyjny krój, lecz… kontrast kolorystyczny! Białe paski – logo niemieckiego brandu, fantastycznie prezentowały się na intensywnym kolorze zamszowej cholewki.

adidas gazelle

 

Kolor to nie wszystko

Żywa kolorystyka adidas Gazelle to jednak nie wszystko, czym buty zasłużyły sobie na miejsce w top 10 butów sportowych wszechczasów. Na początku ich istnienia pokładano w nich ogromne nadzieje związane z… treningami. Adidas Gazelle miały nie tylko efektowny design, ale także dobrą konstrukcję do uprawiania różnego rodzaju sportów, w tym przede wszystkim do gry w piłkę ręczną. To zastosowanie oczywiście nie przetrwało zbyt długo, bo w ofercie marek szybko pojawiały się modele o znacznie bardziej rozwiniętej funkcjonalności w sporcie. Jednak adidas Gazelle nie przeszły bez echa, bo zainteresował się nimi street style.

adidas gazelle

Lata 80. Należą do Gazelle

Po tym, jak Gazelle zostały zastąpione przez inne modele butów treningowych adidasa, buty były skazane na zapomnienie. Pod koniec lat siedemdziesiątych prawnie nikt już o nich nie pamiętał. Do czasu aż do głosu doszły subkultury młodzieżowe. Młodzi ludzie skupiający się wokół określonego gatunku muzyki zawsze charakteryzowali się określonym stylem ubierania się. I tak, jak dla punków kultowe są Martensy, tak dla fanów brit-popu, hip-hopu i electro nie było butów lepszych od adidas Gazelle. W latach osiemdziesiątych zachwycili się nimi młodzi Brytyjczycy, nieco później moda na nie dotarła również za ocean. Adidas Gazelle w błyskawicznym tempie stały się ikoną pop-kultury sygnowaną logo trzech pasków na kontrastującej, zamszowej cholewce. Swoje pary tego modelu mieli chłopcy z Beastie Boys, a także młody Michael Jackson czy top modelka lat dziewięćdziesiątych – Kate Moss.

Adidas Gazelle przeszły długą drogę od Igrzysk Olimpijskich, przez boiska do piłki ręcznej i scenę muzyczną, aż po modę uliczną. Dziś są jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli adidasów, który niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem (wybrane modele adidas Gazelle znajdziecie w sklepie symbiosis.com.pl). Ich prosty krój zdecydowanie wpasuje się w każdą stylistykę!

Post Author: Fajne-Buty

1 thoughts on “Historia adidas Gazelle

    bartosz

    (24/05/2018 - 12:41)

    Bardzo duży wybór adidas gazelle i innych sneakersów od adidas możecie znaleźć na kixpoint.com .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *