nike-air

Czy sneakersy mogą być rewolucyjne?

Dla prawdziwych miłośników tych kultowych butów to pytanie retoryczne. W połowie XX w. sneakersy zrewolucjonizowały przecież cały świat mody, głównie casualowej i streetwear’owej. Dziś projektanci i producenci wciąż są w modowej awangardzie, tworząc nowe, nierzadko zaskakujące modele.

Oto kilka najciekawszych, naszym zdaniem, nowości.

Nowe wersje kolorystyczne

Marka New Balance wprowadza nową wersję modelu X-Racer w odważnej, neonowej kolorystyce. Sneakersy w kolorze turkusowym, zielonym i różowym? Logotyp marki jest równie neonowy i ma trójwymiarowy wzór z różowymi i białymi detalami.

Odważna kolorystyka, a wręcz mix wszelakich kolorów, to cecha charakterystyczna nowego modelu Nike Air VaporMax 2020.

Swoje trzy grosze dorzucił luksusowy dom mody Gucci, który w odróżnieniu od wyżej wymienionych proponuje model w duchu modnego minimalizmu.

Inspiracja popkulturą

Sneakersy niemal od zawsze związane były z popkulturą. Tradycje te kultywuje między innymi marka Puma, która przy projektowaniu obuwia nawiązała współpracę z raperem J. Cole. Jej efektem są nowe buty koszykarskie RS-Dreamer, do noszenia zarówno na boisku, jak i poza nim. Inspiracją dla ich stworzenia była teza rapera, że „każde marzenie, nawet najbardziej szalone, można zrealizować”. Przypominać ma o tym umieszczone na pięcie logo DREAMER.

Yixi Chen z C2H4 zainspirował się z kolei subkulturą punkową. Jego Nike SB Dunk Low, który znajdzie się w kolekcji jesień-zima 2020, pełen jest tak charakterystycznych detali, jak gitary, ćwieki czy łańcuszki.

Ze świata muzyki przechodzimy do świata seriali. Inspiracją do stworzenia nowej wersji kultowego modelu Air Jordan 5 był niezwykle popularny i w Polsce sitcom „Bajer z Bel Air”. Otrzymaliśmy w ten sposób model nawiązujący wprost do mody i estetyki lat 90. minionego wieku.

Eko moda i zrównoważony rozwój

Marka Veja znana jest ze swoich „wegańskich” kolekcji, tworzonych w duchu zrównoważonego rozwoju. W kolekcji jesień-zima 2020 znajdziemy model Urca, stworzony z biodegradowalnego materiału. W składzie znajdziemy 100% organicznej bawełny i 50% kukurydzy pochodzącej z odpadów z przemysłu spożywczego, poddanej recyklingowi i wykorzystanej ponownie do produkcji butów.

Obecnie marka posiada w swoim portfolio ponad 45 modeli wegańskich sneakersów, co sprawia, że praktycznie co trzeci jej produkt jest pochodzenia roślinnego. Eko moda to bez wątpienia trend przyszłości.

But czy skarpetka?

Trudno sklasyfikować naprawdę rewolucyjny model Mizuno ENERZY. Przede wszystkim dlatego, że przypomina on… skarpetkę! Na dodatek skarpetkę na bąbelkach. Każdy element rzadko spotykanego wzornictwa ma jednak logiczne uzasadnienie. Bąbelkowa podeszwa, wykorzystująca najnowsze zdobycze techniki, zapewnia wyjątkową sprężystość, są to zatem buty idealne do biegania. Z kolei góra nadaje mu niepowtarzalnego uroku i oryginalności, tak cienionej przez każdego fashionistę.

enerzy

Artykuł przygotowany przez serwis ModaiJa.Pl

foto: Mizuno, Nike

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *