Czego nie wiesz o marce adidas?

Za powstanie popularnej dziś na całym świecie marki adidas odpowiada Adolf Dassler, który biznesowe doświadczenie zdobywał od 1924 roku, gdy rozpoczął wraz ze swoim bratem prowadzenie przedsiębiorstwa Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Bracia Dasslerowie dostarczali obuwie wybitnym sportowcom. Jednak po latach wspólnych działań doszło do rodzinnego konfliktu, w wyniku którego Adolf i Rudolf rozpoczęli działalność na własną rękę. Rozstanie braci doprowadziło między innymi do powstania kultowej marki adidas.

Ciekawostka nr 1 – pierwsze buta Adolfa Dasslera

Pierwsze buty autorstwa Adolfa Dasslera powstały w pralni matki założyciela marki adidas. Tamten wynalazek oczywiście mało miał wspólnego z nowoczesnymi propozycjami obuwia sygnowanego trzema paskami. Pod względem designu przypominały tenisówki. Miały cholewkę wykonaną z płótna starego namiotu wojskowego, a gumową podeszwę Adolf wykonał z uszczelki zapożyczonej ze zbiornika na paliwo. Niebanalny projekt użytkowali uczniowie lokalnych szkół.

Ciekawostka nr 2 – buty dla niemieckich żołnierzy

W czasach II wojny światowej bracia Dasslerowie nie skupiali się tak mocno na produkcji sportowego obuwia. W tamtym okresie przedsiębiorstwo Gebrüder Dassler Schuhfabrik zajmowało się przede wszystkim wytwarzaniem butów dla niemieckiej armii. Bracia Dasslerowie wyposażali w swoje produktów żołnierzy Wehrmachtu. Co ciekawe, taka działalność sprawiła, że obaj panowie zapisali się do nazistowskiej partii.

Ciekawostka nr 3 – rodzinna kłótnia i dwa nowe brandy

Dasslerowie pokłócili się pod koniec lat 40. i każdy z braci rozpoczął działalność na własną rękę. Adolf utworzył markę adidas, natomiast Rudolf założył firmą pod nazwą Ruda, która potem zaczęła funkcjonować na rynku jako dziś świetnie wszystkim znana Puma.

Ciekawostka nr 4 – pierwsze piłkarskie korki z gumowymi ćwiekami

Pierwsze piłkarskie obuwie wyposażone w gumowe ćwieki to wynalazek firmy Adolfa Dasslera. Kultowy model dla piłkarzy ujrzał światło dzienne w 1954 roku. Na piłkarskich mistrzostwach świata w butach tych występowali piłkarze reprezentacji RFN, którzy w finale turnieju pokonali Węgrów i zdobyli tytuł mistrzowski.

Ciekawostka nr 5 – premiera trzech pasków

Słynne trzy paski, które dzisiaj znamy jako część identyfikacji wizualnej firmy adidas, początkowo pełniły znacznie ważniejszą funkcję. Elementy te umieszczano na bocznej części cholewki w celu wzmocnienia konstrukcji buta. Na początku w ofercie adidas dostępne było obuwie z dwoma paskami. Po jakimś czasie Adolf Dassler zdecydował się dodać jeden pasek, ale okazało się, że rozwiązanie to jest już opatentowane przez fińskie przedsiębiorstwo Karthu. Marka z Fnlandi odsprzedała jednak prawa do trzech pasków za dzisiejszą równowartość 1600 euro i dwie butelki whisky.

Ciekawostka nr 6 – pionier customizacji

W dzisiejszych czasach customizacja sportowego obuwia nie jest czymś zaskakującym i wielu producentów oferuje swoim klientom możliwość dostosowania butów do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie każdy jednak wie, że to właśnie firma adidas wpadła na taki pomysł jako pierwsza. W 1985 roku w asortymencie brandu zagościł model adicolor H. W firmowym pudełku można było znaleźć monochromatyczne kicksy w kolorze białym w zestawie z kolorowymi markerami, dzięki którym każdy mógł spersonalizować swoje obuwie.

Ciekawostka nr 7 – piosenka o adidasach

W 1986 roku grupa RUN DMC nagrała utwór zatytułowany „My adidas”, opowiadający o ciężko pracujących ludziach z biedniejszych dzielnic i ich pasji do sportowego obuwia. Dzięki temu utworowi firma adidas zaproponowała współpracę amerykańskim raperom. Co najważniejsze, była to pierwsza w historii kooperacja między marką odzieżową a gwiazdami, niezwiązanymi ze światem sportu.

Ciekawostka nr 8 – moda na ubrania adidas

Dzisiejszy asortyment marki adidas to nie tylko obuwie, ale również kolekcje ubrań, akcesoriów i sprzętu sportowego. Sporą popularność ubrania sygnowane trzema paskami zawdzięczają Franzowi Beckenbauerowi, niemieckiemu piłkarzowi, który w 1967 roku pojawił się na treningu w biało-czerwonym dresie z portfolio przedsiębiorstwa założonego przez Adolfa Dasslera.

Ciekawostka nr 9 – geneza słynnego logotypu

Logotyp Trefoil, inspirowany koniczyną, świat zobaczył po raz pierwszy w 1972 roku podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Znak ten niemiecki brand wykorzystuje po dziś dzień, jest on zarezerwowany dla butów i ubrań z kolekcji adidas Originals.

Źródło zdjęć: https://wallpapercave.com/adidas-wallpaper

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *