Ciekawostki na temat Nike

Wokół każdej marki z długoletnią historią narastają mity i legendy, które sprawiają, że brand staje się wyjątkowy, można o nim pisać i opowiadać w ciekawy sposób. Atrakcyjność, akcent humorystyczny i element zaskoczenia są kluczem do sukcesu, jednak najbardziej interesujące, zabawne opowieści pisze z reguły samo życie. Jest tak też w przypadku marki Nike. Przed Wami 11 ciekawostek na jej temat, o których nie mieliście pojęcia!

  1. Nike może służyć jako znakomity przykład na to, że aby stworzyć wielki biznes nie trzeba mieć ogromnej gotówki! Bill Bowerman i Phil Knight założyli firmę obuwniczą, mając do dyspozycji 1200 dolarów na swoim koncie bankowym. Grosz do grosza…
  1. Niewiele brakowało, a firma nazywałaby się zupełnie inaczej. Jej założyciel – Phil Knight chciał mianować ją „Dimension 6”. Chwytliwa nazwa „Nike”, która nawiązuje do greckiej bogini zwycięstwa, przybyła do marki wraz z pierwszym pracownikiem.
  1. Pierwszy oryginalny model Nike powstał za sprawą… gofrownicy. Legendy głoszą, że Bowerman na pomysł bieżnika na podeszwie trampek wpadł podczas śniadania z żoną Barbarą, kiedy przygotowywali gofry. Model został opatentowany w 1974 roku.
  1. Logo Nike – charakterystyczna łyżwa, która umieszczana jest zwykle na cholewce buta, kosztowała założycieli marki jedyne 35 dolarów. Projektantką tego grafu była studentka z uniwersytetu w Portland, która wraz z rozwojem firmy otrzymała akcje warte 640000 dolarów!
  1. Motywujący, słynny slogan „Just do it!” kojarzony z marką, zaczerpnięty jest ze słów seryjnego mordercy – Gary’ego Gilmore’a, który tuż przed straceniem przez pluton egzekucyjny powiedział „let’s do it!”.
  1. Pierwsza kampania z użyciem „Just do it!” powstała w 1988 roku i przedstawiała osiemdziesięcioletniego biegacza, który przemierza most Golden Gate.
  1. Michael Jordan to największa reklama Nike. Świadczy o tym fakt, że mimo, iż od 2003 roku nie gra zawodowo w koszykówkę, wciąż otrzymuje od marki honorarium w wysokości 60 milionów dolarów rocznie!
  1. Pierwszym sportowcem, który podpisał kontrakt z marką był rumuński tenisista Ilie Nastase, który był równie znany ze swojego talentu do gry w tenisa, jak z wybuchowego temperamentu. Kilkakrotnie karany grzywnami i zawieszeniem wreszcie został całkowicie zdyskwalifikowany w sporcie.
  1. Soundtrackiem do pierwszej reklamy butów Air Max w 1987 roku była piosenka „Revolution” Beatlesów. Był to debiut telewizyjny zarówno dla butów, jak i dla zespołu, którego utwór po raz pierwszy został wykorzystany w celach komercyjnych.
  1. Największy na świecie sklep Nike nie znajduje się w USA, lecz w Londynie przy Oxford Street. Kosztował 10,5 miliona euro. Ma trzy piętra i 42 tysiące metrów kwadratowych. Można się zgubić na długie godziny!

Post Author: Fajne-Buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *