Ciekawostki na temat modelu Nike Air Max 98

Buty Nike Air Max 98 są uznawane za jeden z najbardziej niedocenionych modeli w dziejach tej serii sportowego obuwia. Projekt Sergio Lozano w tym roku obchodzi swoje dwudzieste urodziny, co może wpłynąć na wzrost zainteresowanie wokół tych nietuzinkowych kicksów. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć o modelu z 1998 roku i przygotowaliśmy garść ciekawostek na jego temat.

Zaprojektowane przez autora kultowego modelu Air Max 95

Model Nike Air Max 98 zaprojektował Sergio Lozano, czyli ten sam designer, dzięki któremu w 1995 roku na sklepowe półki trafiły buty Air Max 95. Lozano w czasie tworzenia nowego reprezentanta Air Maxów mocno inspirował się swoim poprzednim projektem. W czasie pracy zaczerpnął też kilka elementów z Air Max 97, za których stworzenie odpowiedzialny był z kolei Christian Tresser.

Podeszwa z poprzednika

Nike Air Max 98 nie był rewolucyjnym modelem, ponieważ tym razem Sergio Lozano nie poszukiwał żadnych nowych zabiegów, lecz postawił na znane i sprawdzone rozwiązania. AM98 otrzymały podeszwę po swoim poprzedniku, czyli wspominanych wyżej butach Air Max 97. Oznacza to, że cholewka nowych Air Maxów spoczęła na poliuretanowej podeszwie wyposażonej w kultowy system amortyzacji Air. W 1997 roku ta podeszwa była krokiem milowym, jednak rok później nie robiła już takiego wrażenia. Rozciągniętą na całej długości podeszwy poduszkę gazową zabezpieczono podeszwą zewnętrzną wykonaną z gumy BRS 1000 Nike Regrind. W ramach dodatkowej ciekawostki warto wspomnieć, że ciśnienie w tylnej części poduszki utrzymywane było na poziomie 5 PSI, a w przedniej wynosiło ono 25 PSI.

Design inspirowany historią

Nie tylko rozwiązania konstrukcyjne stanowiły nawiązanie do poprzednich przedstawicieli Air Max. W AM98 dostrzec można również wiele tego typu nawiązań, jeśli chodzi o wygląd cholewki. Tutaj za inspirację służyły oczywiście modele Air Max 95 i Air Max 97. Na sylwetce znalazły się specyficzne linie, które kojarzą się z tymi, jakie umieszczono na cholewce AM97, autorstwa Christiana Tressera. Lokalizacja języka i pętelka na zapiętku to również elementy znane z kicksów, które trafiło do sklepów rok wcześniej. Ze względu na liczne nawiązania i fakt, że Lozano wzmocnił konstrukcję buta w newralgicznych obszarach, wielu fanów projektów sygnowanych Swooshem do dziś uważa, że Air Max 98 to podkręcona wersja kultowego modelu Air Max 97. Lozano nawiązał też do własnego projektu, czyli AM95. Świadczą o tym chociażby dwa oczka na sznurówki w środkowym obszarze systemu sznurowania.

Japońska inspiracja

Nie każdy o tym wie, dlatego dla wielu może to być bardzo fajna ciekawostka. Oryginalna kolorystyka modelu Air Max 98 inspirowana była japoński serialem anime zatytułowanym „Mobile Suit Gundam”, który opowiadał o ogromnych robotach.

Wariacje na temat pierwowzoru

Nike jeszcze w 1998 roku postanowiło wypuścić alternatywne wersje modelu Air Max 98. Efektem prac designerów była premiera bytów Air Max 98 TL (Total), w którym zmodyfikowano zarówno cholewkę, jak i podeszwę. Poliuretan w podeszwie zastąpiono phylonową pianką.

Wydania specjalne

Na rynku ukazały się dwa specjalne wydania modelu Air Max 98. Po raz pierwszy na ten zabieg zdecydowano się w 2000 roku, gdy Nike wypuściło na rynek ekskluzywne wydanie dla sieci JD Sports. A w 2016 roku koncern z Oregonu nawiązał współpracę ze streetwearową legendą – Supreme.

Najdroższe buty dla biegaczy

Model Nike Air Max 98 w okresie swojej premiery były najdroższymi dostępnymi na rynku butami do biegania. W 1998 roku produkt stworzony przez Sergio Lozano kosztował 149 dolarów amerykańskich, co w tamtych latach dla wielu stanowiło mocno zaporową cenę.

Źródło zdjęć: https://www.bruut.nl/en/nike-air-max-98-white-university-red-obsidian-ah67.html

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *