nike air max 1

Ciekawostki na temat modelu Nike Air Max 1

W 1987 roku na sklepowych półkach zagościły jedne z najsłynniejszych w historii sneakersów – model Air Max 1, zaprojektowany przez Tinkera Hatfielda. W momencie premiery kultowe „jedynki” wyróżniały się na tle swoich konkurentów innowacyjnością i niebanalnym designem. Były to pierwsze buty, w których Nike zdecydowało się na uwidocznienie stosowanego od lat 70. systemu amortyzacji. W podeszwie widoczne było okienko z poduszką gazową, co stało się znakiem rozpoznawczym całej serii, po dziś dzień cieszącej się ogromną popularnością na całym świecie.

Pierwsza kooperacja

Pierwszy kooperacyjny projekt odnośnie modelu Air Max 1 powstał w 2002 roku. Wówczas oregoński koncern nawiązał współpracę z japońskim brandem atmos. Dzięki temu Nike chciało zwiększyć sprzedaż, jednocześnie oferując swoim klientom coś niepowtarzalnego. Sylwetkę klasycznych sneakersów uatraykcjniono motywem znanym z Nike Air Safari. To wydanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Uszkodzenia poduszki gazowej

Początkowo wielu obawiało się o wytrzymałość poduszki gazowej umieszczanej w podeszwie butów Air Max. W praktyce okazało się jednak, że system amortyzacji w postaci okienka z poduszką gazową jest odporniejszy niż sama podeszwa, w której ów technologia była zlokalizowana.

Architektoniczna inspiracja

Jest to jedna z najbardziej znanych ciekawostek na temat butów Nike Air Max 1, niemniej byłoby sporym niedopatrzeniem pominięcie jej w tego rodzaju artykule. Tinkera Hatfielda do stworzenia „jedynek” zainspirował budynek Le Centres George Pompidou, znajdujący się w Paryżu. Specyficzny obiekt skłonił projektanta do stworzenia sneakersów z okienkiem w podeszwie.

Poduszka gazowa w innych butach

Niektórzy są przekonani, że to tinker Hatfield jest odpowiedzialny za wynalezienie poliuretanowej komory z gazem, czyli słynnej poduszki gazowej. Jednak utalentowany projektant nie jest autorem tego wynalazku. Co ciekawe, rozwiązanie to zanim trafiło do Nike, było prezentowane innym znanym markom. Jednak dopiero Phil Knight, jeden z założycieli Nike, dostrzegł potencjał w tej technologii i zdecydował się wprowadzić je do produkcji butów sygnowanych Swooshem.

Popularność skórzanej wersji Air Max 1

W 1988 roku Nike stworzyło wariant Air Max 1 wykonany ze skóry, co spodobało się fanom oregońskiego koncernu i zapewniło świetny sukces sprzedażowy.

Autor poduszki gazowej

Wspominaliśmy już, że Tinker Hatfield nie jest wynalazcą używanej w serii Air Max poduszki gazowej. Rozwiązanie to opracował Marion Frank Rudy, który jako pierwszy zamknął gaz pod ciśnieniem w kapsule z poliuretanu.

Mały Swoosh

W 1997 roku Nike zdecydowało się na wypuszczenie dość niebanalnej wersji Air Max 1, w której poza standardowym Swooshem znalazł się jeszcze jeden, tyle że znacznie mniejszy. Wydanie to stało się łakomym kąskiem dla kolekcjonerów.

Pierwsza reklama Air Max 1

Buty Nike Air Max 1 to bez wątpienia rewolucyjny produkt, który trwale zapisał się na kartach historii sportowego obuwia. Dlatego Nike w pierwszej reklamie tych sneakersów wykorzystało fragment utworu zespołu The Beatles – „Revolution”. W reklamie wzięły udział gwiazdy ze świata sportu, tj. Bo Jackson, Micheal Jordan oraz John McEnroe. Reklama również okazała się strzałem w dziesiątkę, bowiem po jej emisji model zaczął cieszyć się coraz większą popularnością.

Zmniejszony Swoosh

W nowszych wydaniach Swoosh jest mniejszy niż w pierwowzorze. Modyfikacji „łyżwy” w tym modelu dokonano w 1996 roku.

Poduszka powietrzna, w której nie ma powietrza

Poduszka gazowa wykorzystywana w Air Maxach często określana jest mianem poduszki powietrznej. Warto jednak zaznaczyć, że poliuretanowa komora nie jest wypełniona powietrzem. Początkowo Nike stosowało heksafluorek siarki, lecz okazało się, że jest on szkodliwy dla zdrowia. Po tym odkryciu zaczęto wypełniać poduszki azotem.

Pierwszy wariant retro

Pierwsze wydanie retro modelu Nike Air Max 1 trafiło na rynek w 1992 roku. Designerzy dokonali wówczas wielu zmianach, między innymi w wykorzystanych w projekcie materiału. „Jedynki” z 1992 roku były wykonane z naturalnej skóry, a ponadto miały wzmocnioną podeszwę środkową i zewnętrzną.

Post Author: Fajne-Buty

2 thoughts on “Ciekawostki na temat modelu Nike Air Max 1

  Anonim

  (21/03/2019 - 18:16)

  Już od dawna myślę o Airmaxach, ale zawsze jakieś szpilki wydają się bardziej potrzebne ;))
  W końcu chyba jednak się do nich przekonam 🙂
  fajny artykuł. Dzięki

   Fajne-Buty

   (25/06/2020 - 16:16)

   Meega polecamy! Jedne z najwygodniejszych butów <3 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *