Korki, czyli historia butów piłkarskich

Dzisiejsza piłka nożna różni się nie tylko stylem gry zawodników, ale również sprzętem i możliwościami, jakimi obecnie dysponują piłkarze. Spoglądając 50 lat wstecz można zauważyć, że zawodnicy grali całkiem inaczej i korzystali z prostszego wyposażenia, które nie oferowało innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Współczesne korki pozwalają lepiej przechwytywać piłkę i poruszać się po murawie w bardziej dynamiczny sposób. Przyjrzymy się, jak wyglądała historia korków piłkarskich.

Królewskie buty futbolowe

To, jak rozwijało się obuwie futbolowe pokazuje, ile z biegiem lat osiągnięto w tej dyscyplinie i jak bardzo się ona rozwinęła. Źródła historyczna podają, że piłka nożna powstała w XVI wieku, a spore znaczenie dla tej dyscypliny miał król Henryk VIII. Podobno posiadał on specjalne buty futbolowe zaprojektowane z myślą o królewskich stopach przez Corneliusa Johnsona w 1525 roku. Niestety obuwie nie zachowało się do dzisiejszych czasów, ale historycy uważają, że były to buty zakrywające kostkę i wykonano je z niezwykle twardej skóry. Od tradycyjnego obuwia różniły się większą wagą.

Buty piłkarskie w XIX wieku

W XIX wieku korzystano z ciężkich (około pół kilograma) butów piłkarskich, dla których materiałem bazowym była twarda skóra. Ze względu na fakt, że sięgały za kostkę ich wygląd mógłby nam się kojarzyć z łyżwami. W czasie deszczu bardzo łatwo pochłaniały wodę, przez co stawały się cięższe i skutecznie utrudniały. W przedniej części buta stosowano stalowe wstawki chroniące palce. Ówczesne korki były też wyposażone w metalowe pinezki (najczęściej w sześć), pełniące rolę klinów. Tego rodzaju produkty użytkowano w Wielkiej Brytanii, czyli kraju, który jest uważany za ojczyznę piłki nożnej. Stroje i buty do piłki nożnej ujednolicono wraz z ujednoliceniem zasad gry. Kiedy reguły stały się wszędzie takie same, piłkarze musieli zjawiać się na boisku w określonych przepisami strojach i obuwiu.

Nowe buty piłkarskie

Z czasem uwielbiana w Wielkiej Brytanii gra zespołowa dotarła do Ameryki Południowej, która nieco zrewolucjonizowała spojrzenie na obuwie piłkarskie. Suche boiska sprawiły, że stworzono pierwsze znacznie lżejsze buty, charakteryzujące się także bardziej aerodynamiczną konstrukcją. Do takiej rewolucji doszło na kontynencie, w którym przez długi czas grano w piłkę nożną boso. Za przykład piłkarza wychowanego na grze bez butów może posłużyć Leonidas da Silva, gwiazda między innymi mistrzostw świata w 1938 roku.

Pierwsze korki adidasa

Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak po II wojnie światowej. W latach 50. ubiegłego wieku, Adolf Dassler, założyciel marki adidas, stworzył profesjonalne buty do gry w piłkę nożną. To właśnie w nich wystąpili piłkarze niemieckiej reprezentacji w czasie Pucharu Świata w 1954 roku, odbywającego się w Szwajcarii. Model wyróżniał się na tle dotychczasowych produktów piłkarskich lekkością i zwrotnością. Ponadto zapewniały odpowiednią przyczepność do podłoża. Dzieło stworzone przez niemieckich projektantów nie tylko chroniło stopy podczas gry kontaktowej, ale również ją ułatwiały i znacząco polepszały komfort użytkowania. Ogromną innowacją były znajdujące się na butach ćwieki stosowane w różnych długościach. Na suche boiska zakładano krótsze, a dłuższe stosowano w przypadku podłoża błotnistego. Buty stworzono z wykorzystaniem naturalnej skóry cielęcej. Reprezentacja Niemiec, we wspomnianej już imprezie, grała w tych butach i dotarła do finału, w którym pokonała drużynę Węgier, grającą w staromodnym i ciężkim obuwiu. Można więc śmiało stwierdzić, że w tym przypadku sprzęt na pewno przyczynił się do zwycięstwa i miał większe znaczenie niż technika zawodników.

Producenci podążający za adidasem

Sukcesy niemieckich piłkarzy zwróciły uwagę całego świata na produkt Adolfa Dasslera. W konsekwencji wszyscy liczący się wtedy na rynku producenci zaczęli wprowadzać do swojej oferty buty piłkarskie do kostki, cechujące się lekkością i zwrotnością. Takie obuwie dołączyło do portfolio między innymi Mitre, Hummela czy Pumy. Warto zaznaczyć, że właścicielem tej ostatniej był Rudolf Dassler, brat Adolfa Dasslera. Puma wypuściła model o nazwie Atom, który nie miał metalowych ćwieków, tylko wykonane z gumy lub plastiku. W butach tworzonych przez Rudolfa Dasslera grał w 1962 roku słynny Pele, który znacząco wpłynął na promocję marki. ¾ piłkarzy w 1966 roku pojawiała się na boiskach w butach firmy adidas. W tamtych czasach producenci coraz częściej wykorzystywali przy produkcji materiały syntetyczne, którymi zastępowano stosowaną przez lata naturalną skórę.

Korki adidasa, które uratowały piłkarską karierę

W 1965 roku adidas wypuścił na rynek model stworzony dla Uwe Seelera, zawodnika, który cierpiał z powodu zerwania ścięgna Achillesa. Z wiadomych względów buty nazywały się adidas Achilles i miały specjalną warstwę tworzywa oraz sznurowanie w obszarze pięty. Takie rozwiązanie sprawiło, że Seeler nie obciążał uszkodzonego ścięgna i mógł bez problemów kontynuować swoją karierę. Dzięki tym butom wrócił do gry i został strzelcem najważniejszej bramki w czasie kwalifikacji do Mistrzostw Świata.

Kultowe buty od Adolfa Dasslera

Jedne z ostatnich skórzanych butów do piłki nożnej marka Adolfa Dasslera zaprezentowała światu w 1979 roku. Chodzi tutaj oczywiście o słynne Copa Mundial, które dziś uważane są za jedne z najbardziej kultowych butów piłkarskich w całej historii. Obuwie było wykonane ze skóry kangura, a specyficznymi jego elementami było wzmocnienie pięty i ćwieki o nieco krótszej długości niż w dotychczasowych modelach. adidas Copa Mundial z powodzeniem były użytkowane na mistrzostwach świata w 1982 roku, które miały miejsce w Hiszpanii. Model zbliżony był pod względem designu do współczesnych butów piłkarskich. Trudno znaleźć piłkarskie korki, które sprzedały się w większej liczbie egzemplarzy niż adidas Copa Mundial.

W 1994 roku do sklepów zawitały pierwsze buty piłkarskie zaprojektowane przez piłkarza. Craig Johnston, były zawodnik Liverpoolu, po skończonej karierze zaprojektował, które jego zdaniem miały być idealnym rozwiązaniem. Co ciekawe, Johnson ze swoim pomysłem najpierw zgłosił się do Nike, jednak oregoński koncern nie był zainteresowany współpracą i odrzucił ofertę. Realizacją projektu zajęła się firma adidas, która miała już niemałe doświadczenie w produkcji butów futbolowych. W ten sposób powstały buty adidas Predator, które wyróżniały się przede wszystkim za sprawą gumowego tworzywa w przedniej części buta, zastępującego skórę. Craig zaprojektował but w taki sposób, by dzięki specyficznemu materiałowi piłkarz mógł nadawać piłce odpowiedniej rotacji. Ponadto w Predatorach zastosowano stożkowe kolce, gwarantujące wysoki poziom przyczepności do podłoża. Za sprawą innowacyjnej konstrukcji dzieło emerytowanego piłkarza pozwalało na sprawowanie lepszej kontroli nad piłką. Z Predatorów korzystało wielu wybitnych zawodników, którzy sprawdzali je w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. W modelu tym na boisku można było zobaczyć Karla-Heinza Rummenigge’a, Paula Breitnera czy Franza „Kaisera” Beckenbauera. adidas Predator sprzedały się w imponującej liczbie egzemplarzy. Na odpowiedź Pumy nie trzeba było czekać zbyt długo, ponieważ marka niebawem zaprojektowała model Puma Cell Technology. Buty zostały pozbawione pianki na podeszwie, dzięki czemu charakteryzowały się niską wagą. Jeszcze w tym samym roku (1996) świat mógł zobaczyć kolejne dzieło adidasa, tym razem wyposażone w klinowe kolce.

Kolory butów piłkarskich i nowe marki na rynku

Obecni piłkarze słyną z pojawiania się na murawie w korkach o niebanalnym designie i kolorze. A jak ta sprawa wyglądała kiedyś? Pierwsze kolorowe korki piłkarskie zaczęły być produkowane jeszcze w latach 70., jednak wtedy trudno było zdetronizować królujące obuwie w kolorze czarnym lub brązowym. Na zwiększenie palety dostępnych kolorów wpływ miało coraz powszechniejsze stosowanie w produkcji materiałów syntetycznych zamiast skór. Dzięki temu David Beckham zaczął grać czarno-czerwonych Predatorach, a Ronaldo znany był z występów w srebrno-żółto-niebieskich Nike Mercurial, tym samym promując serię butów futbolowych, które dziś mają już status kultowych. To właśnie Mercuriale kolosalnie wpłynęły na historię oregońskiego koncernu w segmencie butów dla piłkarzy. Sukces tych butów przyczynił się do tego, że dziś Nike jest jednym z najpopularniejszych producentów korków.

W latach 90. XX wieku do grona firm produkujących buty futbolowe dołączyły nowe marki. Reebok poszerzył swoją ofertę o tego rodzaju obuwie w 1992 roku, Uhlsport zaprezentowało pierwsze futbolówki w 1993 roku, a w 1997 roku pojawiły się korki od japońskiej marki Mizuno. Kiedy na rynku pojawiało się coraz więcej modeli obuwia dla piłkarzy, przyszedł na czas na innowacyjne technologie. Nomis w 2002 roku pokazał światu Web Control Technology, a w 2006 roku Kelme zaprojektowało korki pozbawione sznurówek (rozwiązanie to było określane jako Shark Technology).

Współpraca z piłkarzami

Od lat 90. producenci podpisują liczne kontrakty ze wybitnymi piłkarzami. Chodzi o kooperacje polegające na tworzeniu serii butów sygnowanych przez konkretnych zawodników. Swoich linii doczekali się tacy zawodnicy jak David Beckham (adidas), Ronaldinho (Nike) czy Thierry Henry (Reebok). Wielkim przełomem dla marki adidas był moment, w którym popularny Lionel Messi zaczął grać w modelu F50, dziś uznawanym z jeden z najpopularniejszych butów piłkarskich, tuż obok adidas Tunit i adidas Predator. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się buty takie jak Nike Mercurial Vapor III, Air Zoom Total 90s czy Nike Tiempo. W czołówce butów futbolowych znajdują się też takie modele jak Reebok Pro Rage czy Umbro X Boots.

Różnokolorowość na murawie

Piłkarze coraz chętniej korzystają z modeli w różnych kolorach, co widać na murawie podczas meczu, gdy praktycznie każdy gracz ma na sobie buty w innym kolorze. Różnokolorowość jest trendem, który z powodzeniem jest kontynuowany od kilku dobrych lat i który marki skutecznie wykorzystują.

Współczesne trendy w konstrukcji butów futbolowych

Jednym z najnowszych trendów, jakie można zauważyć na rynku obuwia piłkarskiego jest powrót do tego, co niegdyś było najważniejsze, czyli bezpieczeństwa na boisku i zapewniania stopom odpowiedniego poziomu ochrony. Jak wiadomo, piłka nożna to gra kontaktowa, która wymaga szybkości, dynamiki i siły. Niejednokrotnie w wyniku starcia zawodników dochodzi do poważnych kontuzji. Producenci doszli zatem do wniosku, że buty piłkarskie powinny być nie tylko lekkie i elastyczne, lecz powinny mieć też solidną konstrukcję, która dobrze zabezpieczy stopy piłkarza przed urazami. Przykładem tego trendu jest model Nike Magista, w którym projektanci zastosowali specjalną skarpetę dla ochrony kostki. W butach takich występował Cristiano Ronaldo. Z kolei za sprawą stożkowych kolców piłkarz zyskuje większą obrotność i jest mu łatwiej poruszać się na boisku.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *