Jak usunąć z butów gumę do żucia?

W dzisiejszych czasach niestety nie wszyscy postępują zgodnie z zasadami savoir-vivre. Brak odpowiednich manier sprawia, że możemy być nie tylko świadkami, lecz również ofiarami takich zachowań, do których można zaliczyć na przykład wypluwanie gumy do żucia na chodnik. Takie postępowanie jest negatywne nie tylko ze względów kulturalnych, ale również dlatego, że po wdepnięciu w gumę do żucia możemy mieć spory problem z usunięciem niechcianego intruza z butów. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak poradzić sobie z tym kłopotem, który z pewnością choć raz przydarzył się każdemu.

Co należy zrobić najpierw?

Chcąc pozbyć się gumy do żucia z podeszwy buta nie stosujmy od razu różnych skomplikowanych środków czyszczących, ponieważ mogą one bardziej skomplikować sytuację niż pomóc. W pierwszym kroku musimy niewielkim nożykiem zeskrobać jak najwięcej gumy z powierzchni buta. Najlepiej będzie, gdy wybierzemy jakiś stary nożyk, który po zakończeniu całego procesu będziemy w stanie wyrzucić bez żalu. To dlatego, że nożyk po zabiegu usuwania gumy do żucia może być cały zabrudzony i po wyczyszczeniu obuwia musielibyśmy poświęcić czas na czyszczenie nożyka. W momencie, kiedy zauważymy, że nie możemy już usunąć więcej gumy z pomocą nożyka, możemy przejść do następnych etapów.

Buty w zamrażarce

Choć może to dla niektórych dziwnie zabrzmieć, jednym ze skutecznych sposobów usuwania gumy do żucia z podeszwy buta jest włożenie ich do zamrażarki. Trzeba oczywiście pamiętać, żeby nie włożyć obuwia bezpośrednio do urządzenia, lecz najpierw umieścić je w plastikowej torbie. Dzięki niskiej temperaturze guma powinna stwardnieć, co wpłynie na możliwość łatwiejszego zeskrobania jej z trudniej dostępnych obszarów buta. Obuwie powinno być „gotowe” po godzinie spędzonej w zamrażarce.

Gdyby okazało się, że nie jesteśmy w stanie zmieścić butów do zamrażarki lub nie mamy wystarczająco wolnego miejsca w urządzeniu możemy skorzystać z innej metody ochłodzenia gumy. Alternatywą dla zamrażarki jest woreczek wypełniony kostkami lodu, który przykładamy do podeszwy w miejscu, gdzie przykleiła się guma do żucia. Na bieżąco sprawdzamy, czy guma twardnieje. Możliwe jest, że będziemy musieli wymienić kostki lodu w woreczku i powtórzyć zabieg, by całkowicie pozbyć się zabrudzenia.

Masło orzechowe w starciu z gumą do żucia

Kolejny pomysł, który może wywołać grymas zdziwienia na twarzach niektórych osób. Cały patent polega na posmarowaniu masłem orzechowym miejsca zabrudzonego przez gumę do żucia. W kolejnym kroku należy wyszczotkować ten fragment i spłukać czystą wodą. Metoda wydaje się dziwna, ale działa w wielu przypadkach.

WD-40 twoim przyjacielem

Niejeden majsterkowicz dobrze wie, że WD-40 to środek o wielu naprawdę wspaniałych właściwościach, których nie przewidzieli nawet jego producenci. Przed użyciem WD-40 skupmy się na rozgrzaniu gumy do żucia w celu jej zmiękczenia i możliwości łatwiejszego usunięcia. Dobrym narzędziem do bezpiecznego ogrzania brudnego obszaru jest suszarka z funkcją ciepłego nawiewu. Kiedy temperatura zostanie podniesiona wystarczająco, by guma stała się miękka nakładamy na odpowiedni fragment podeszwy środek WD-40, a następnie przecieramy to miejsce papierowym ręcznikiem. W przypadku mocnych zabrudzeń może być potrzebne kilkukrotne wykonanie tych czynności.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *