Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

Nieprzyjemny zapach z butów to kłopot, który zna chyba każdy. Problem ten jest odczuwalny szczególnie latem, kiedy w wyniku wysokich temperatur stopy narażone są na nadmierną potliwość, co tworzy idealne środowisko do powstawania dokuczliwego zapachu. Głównym tego powodem są grzyby i bakterie, które pojawiają się między innymi z powodu wilgoci. Dobrze jest wiedzieć, jak postępować, by uniknąć powstawania w butach odoru i co robić, gdy problem ten już się pojawi.

Walka z nieprzyjemnym zapachem – czego unikać i jak postępować?

Największym winowajcą, odpowiedzialnym za wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z naszych butów są bakterie i grzyby. Usunięcie tych intruzów z obuwia jest zatem naszym największym priorytetem. Przede wszystkim często powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego dla nas obuwia. Buty bez dobrej wentylacji będą sprzyjać namnażaniu bakterii i grzybów. Niemałe znaczenie mają też skarpetki, które powinny być z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, charakteryzująca się dobrą cyrkulacją powietrza. Złe tworzywa to takie, które zostawiają wilgoć we wnętrzu buta i na naszej skórze, a dobre to te, które potrafią transportować wilgoć na zewnątrz.

Nieprzyjemny zapach z butów można usunąć za pomocą wielu domowych sposobów, które są skuteczne w walce z bakteriami i grzybami. Wystarczy wyposażyć się w sodę oczyszczoną, którą należy wsypać do wnętrza butów zanim założymy je na nogi. Soda powinna być wsypana do obuwia także po jego ściągnięciu. Buty, do których wsypaliśmy sodę powinniśmy odłożyć w ciepłe i suche miejsce. Nie powinniśmy jednak wystawiać butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz kłaść obok źródeł ciepła. Metodę tę można stosować tylko w obuwia, do którego użytkowania nosimy skarpetki. Soda świetnie absorbuje wilgoć, a wraz z nią wszystkie dokuczliwe zapachy.

W walce z nieprzyjemnym zapachem można też skorzystać z zamrażarki. Buty wkładamy do plastikowego woreczka, szczelnie je nim oplatając, a następnie umieszczamy w urządzeniu chłodniczym. Minimalny czas przebywania butów w zamrażarce, by uzyskać dobry efekt, to dwie godziny.

Akcesoria do walki z odorem

Sklepy obuwnicze oferują sporą ilość rozmaitych środków, pomagających w likwidacji nieprzyjemnego zapachu z butów. Mogą to być na przykład specjalne preparaty w formie sprayu, które stosuje się do spryskiwania wnętrza obuwia. Wielu ludzi twierdzi, że pomocnym narzędziem jest też olejek z miętą pieprzową. Ponadto w asortymencie sklepów obuwniczych znajdują się zapachowe saszetki, które umieszcza się w suchych butach na kilkanaście godzin. Saszetki zapewniają nawet kilkumiesięczne działanie. Kiedy przestają działać, wymienia się je na nowe, nadal ciesząc się świeżym zapachem butów.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?
5 (100%) 1 vote

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Post Author: ToJaPiszę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *